Kadıköy’de Pazar günleri inşaat yasağı başlıyor!
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de Pazar günleri inşaat yasağı başlıyor!

Kadıköy’de Pazar günleri inşaat yasağı başlıyor!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi, bir ilke daha imza atarak Pazar günleri ilçe genelinde inşaat faaliyetlerini yasakladı.

Kadıköy’de kentsel dönüşüm nedeniyle yoğun olarak başlayan bina yıkma ve inşaat çalışmalarının oluşturduğu gürültü şikâyetlerini dikkate alan Kadıköy Belediyesi, encümen kararıyla ilçede Pazar günleri inşaat yapma yasağı getirdi.

Yeni alınan kararla artık Cumartesi ve Pazar günleri bina yıkımı yapılamayacak. Cumartesi günleri taş kırma, delici çalıştırma gibi gürültülü işlemler saat 11.00 ile 18.00 arası yapılabilecek. Ancak Pazar günü, taş kırma ve kırıcı çalıştırma işlemleri başta olmak üzere gürültü çıkaran tüm inşaat faaliyetleri yasaklandı.

Özellikle kentsel dönüşüm gereği artan bina yıkım çalışmalarının, kırma ve delme faaliyetlerinin yoğun gürültü oluşturduğunu, bunların da vatandaşları çok rahatsız ettiğini kaydeden Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, sorunu çözmek için bir dizi önlem aldıklarını belirtti. Kadıköy’de hem kentsel dönüşüm, hem de binaların güçlendirilmesiyle ilgili yoğun faaliyetler bulunduğuna dikkat çeken Öztürk, şunları söyledi:

“Binalarımızın depreme karşı güçlendirilmesi ya da yenilenmesi çalışmalarını, belediye olarak çok önemsiyor ve destekliyoruz. Kadıköylüler, binalarının yenilenmesi ya da yıkılıp yeniden yapılması konusunda diğer ilçelere göre daha duyarlı ve yoğun faaliyetteler… Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilen riskli bina sayımız 400 civarında… Çürük raporu alan binaların 120 tanesinin işlemleri yapıldı ve yıkıldı. Diğerlerinin de yıkım ruhsatı alma işlemleri devam ediyor, ya da yıkımları sürüyor.

Ancak konunun bir başka yönü de var ki, son dönemde inşaat faaliyetlerindeki artışa bağlı olarak, haftasonları ve özellikle Pazar günleri çok yoğun bir şekilde  gürültü şikâyetleri gelmeye başladı. Bu şikayetleri de görmek ve önlem almak zorundayız. Bu nedenle inşaat faaliyetlerinin saat ve günlerini yeniden düzenledik.”

BU SAATLERE DİKKAT!..

* Bina Yapım – Onarım – Hafriyat-  Beton Dökme faaliyetleri, Cumartesi 11.00-18.00 saatleri arasında yapılabilecek.

* Taş Kırma, Kırıcı Çalıştırma ve Kazık Çakma işlemleri, Cumartesi günü sadece 11.00-18.00 saatleri arasında yapılabilecek.

* Taş kırma, kırıcı çalıştırma, kazık çakma faaliyetleri  Pazar günü kesinlikle yapılamayacak.

* Bina yıkım işlemleri Cumartesi ve Pazar günleri yapılmayacak.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir