Kadıköy’de sanat engel tanımadı...
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de sanat engel tanımadı…

Kadıköy’de sanat engel tanımadı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi, 10-16 Mayıs Engelli Haftası’nda ünlü sanatçılar ile sanata gönül veren engelli müzisyenleri aynı sahnede buluşturarak, sanatın engel tanımadığını gösterdi.

Kadıköy Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Her Hal’de Sanat” etkinliğinde; Anadolu Ateşi Kıvılcım Grubu, Fırat Tanış, Hilmi Yarayıcı, Hülya Polat, Murat Şen, Renan Bilek ve Serkan Çağrı’nın yer aldığı ünlü isimlerle aynı sahneyi paylaşan ve onlarla düet yapan engelli müzisyenlerin mutluluğu görülmeye değerdi.

Oyuncu Mert Fırat’ın sunduğu ve katılımın ücretsiz olduğu gecede sanatın farklı dallarına ait birbirinden güzel eserler, amatör engelli sanatçılar ile ünlü sanatçılar tarafından birlikte sunuldu.

ENGELLER KALDIRILSIN YETER…

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, programın açılışında yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “2005’te açılan Engelliler Merkezi’miz ile birlikte Kadıköy Belediyesi, 5 bine yakın engelliye ulaştı. 1.000’e yakın engelli vatandaşımızla çalışmalarımız devam ediyor. Seçim döneminde engellilerle ilişkili yaptığımız toplantıda, engelli arkadaşlarımızın bize söylediği ‘Bizim önümüzdeki engelleri kaldırın, biz sizden herhangi bir yardım istemiyoruz’ oldu. İşte engellerin kaldırıldığı zaman, sanatta gördüğümüz gibi diğer tüm yaşam alanlarında, iş dâhil her şeyde engellilerin yaşamlarını çok rahat devam ettireceklerini biliyoruz.”

ENGELSİZ MELODİLER EŞLİĞİNDE SANAT DOLU GECE…

Şarkı, şiir ve dans dolu programda önce Anadolu Ateşi Kıvılcım grubu ve Dost Eller İşitme Engelliler İlkokulu halk oyunları ekipleri birlikte sahne aldı. Sanatçı Murat Şen, kendisine eşlik eden görme engelli piyanistler Emre Şahinalp ve Özgür Altınok ile Cemal Süreya ve Edip Cansever’den muhteşem bir şiir dinletisi sundu.

Oyuncu Fırat Tanış’a, görme engelli müzisyenler Özgür Altınok ile Onur Yılmaz’ın keman ve gitarla olan muhteşem eşliği ise izleyicilerden bol alkış aldı. Sanatçı Hülya Polat ise, Karadeniz’e özgü kemençe ve yöresel eserler eşliğinde engelli müzisyen Seda Şallı ile dinleyenlere keyif veren bir müzik ziyafeti sundu.

Renan Bilek’in seslendirdiği şiir ve şarkıya, görme engelli solist Feyza Altınok sesiyle, görme engelli müzisyen Özgür Altınok da piyanoyla eşlik edince, seyirci de beğenisini bol bol alkışla ifade etti. Programın sonlarına doğru klarnetin coşkusu salonu sardı. Klarnetin başarılı ismi Serkan Çağrı ve görme engelli müzisyen Mert Karagüzel, dinleyenlerin kayıtsız kalmadığı bir klarnet düeti sundu.

Programda sahneyi son olarak Hilmi Yarayıcı aldı. Yarayıcı’nın seslendirdiği eserlere, görme engelli müzisyenler Adem Sevindik bağlamada ve Emre Şahinalp piyanoda eşlik etti. Hem sahnedekiler hem de izleyenler açısından oldukça keyifli ve anlamlı geçen programın kapanış bölümünde sanatçılara çiçek ve plaket hediyelerini takdim eden Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, onlarla sahnede toplu fotoğraf çektirdi.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir