Kadıköy’de yer gök “Gazdanadam”…
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de yer gök “Gazdanadam”…

Kadıköy’de yer gök “Gazdanadam”…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

1. Gazdanadam Festivali, yoğun bir katılım ile Kadıköy Rıhtım’da gerçekleşti. Onbinlerce kişi, tek bir ağızdan hükümeti protesto etti.

“Gazdanadamlar”, İstanbul’un dört bir yanından Kadıköy’e akın etti. Festival, saat 17.30 itibariyle şarkılar ve sloganlarla başladı.

KADIKÖY LIFE, FESTİVALİN NABZINI TUTTU…

Kadıköy LIFE ekibi, ilki düzenlenen “Gazdanadam Festivali”ni anı anına takip etti. Emniyet güçlerinin güvenlik amacıyla yaptığı aramalar sonucu Rıhtım’daki platforma alınan vatandaşlar, ellerinde döviz ve pankartlarla iktidarı protesto etti. Eyleme, çocuğundan yaşlısına onbinlerce kişinin katılım gösterdiği görüldü.

OTEL PERSONELLERİ ZOR ANLAR YAŞADI…

Yoğun kalabalığı çevre binaların üst katlarından izlemek isteyen göstericiler bazı otel ve apartmanlara girmeye çalışınca, işletme sahipleri ve göstericiler arasında kısa süreli anlaşmazlıklar yaşandı. Gösterilerde, bazı binaların üzerine asılan pankartlar da dikkat çekti.

FESTİVAL, ESNAFTA BAYRAMA DÖNÜŞTÜ…

Rıhtım ve çevresinde birçok esnaf, göstericilerin alışveriş ihtiyacını karşılamakta zorlandı. Yoğun alışveriş trafiğinde bazı esnafın yorgun düştüğü görüldü. Seyyar esnaflar da tüm gösterilerde olduğu gibi işbaşındaydı. Göstericiler eylemlerini gerçekleştirirken, aynı anda seyyar köfte ekmeğe de ilgi gösterdi.

MAKET TOMADAN SU SIKTILAR…

Festival için hazırlanan maket toma aracından, göstericilerin üzerine eylemleri protesto etmek amacıyla su sıkıldı. Birçok sanatçının göstericilere destek amacıyla katıldığı etkinlikte “Çapulcu Defilesi” de düzenlendi.

HAFİF YARALILARA AMBULANS GÖREVLİLERİ MÜDAHALE ETTİ…

Birinci Gazdanadam Festivali’nde bazı kişilerin, aşırı yoğunluktan meydana geldiği öne sürülen küçük çaplı kazalarda hafif yaralandığı görüldü. Yaralılara, olay yerinde hazır bekletilen ambulanslarda sağlık görevlileri tarafından müdahale edildi.

RIHTIM İLE BAĞLANTI KESİLDİ…

Festival nedeniyle toplu taşıma araçları belirli güzergâhlarda çalışmadı. Rıhtım ile bağlantılı ara arterler de trafiğe kapatılınca, birçok yolcu kilometrelerce yolu yürümek zorunda kaldı.

DEV EKRAN KAPATILDI…

Kadıköy Meydanı’nda bulunan dev plazma pano, göstericilerin pankartı ile kapatıldı.

“ÇAPULCU” ŞARKILARIYLA MESAJ VERDİLER…

Birçok müzik grubunun sahne aldığı festivalde, “Bu şarkılar Taksim’deki Gezi Parkı protestolarına yazıldı” denilen eserler seslendirildi. “Biz çapulcuyuz” diyen onbinlerce gösterici, iktidara tepki gösterdi.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir