Kadıköy’de yüz binler Cumhuriyet için yürüdü
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de yüz binler Cumhuriyet için yürüdü

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel “Cumhuriyet’e Bağlılık” yürüyüşüne her sene olduğu gibi bu yıl da yüz binler katıldı. Yürüyüşe katılamayan 400 bin kişi ise, Kadıköy Belediyesi’nin sosyal medya hesabında yayınlanan canlı yayını izledi.

Kadıköy Belediyesi’nin bu sene “Cumhuriyet Özgürlüktür” sloganıyla kutladığı Cumhuriyet’in 93. yılı, Bağdat Caddesi’nde Cumhuriyet Yürüyüşü ile taçlandırıldı. Kadıköy’de 23 yıldır gerçekleştirilen ve büyük bir coşku ile geçen Cumhuriyet Bayramı yürüyüşüne, bu yıl da yüz binlerce İstanbullu ve Kadıköylü katıldı. Genç-yaşlı her yaştan insanın Türk Bayrakları ve Atatürk posterleri ile katıldığı yürüyüş, saat 19.00’da Suadiye Işıklar’da başladı. Çalınan marş ve şarkılarla bayramın sevincini yaşayan Kadıköylüler, hep bir ağızdan marşlara eşlik etti.

kadikoyde-yuz-binler-cumhuriyet-icin-yurudu-2

CHP HEYETİ DE KATILIM GÖSTERDİ…

Yürüyüşten saatler önce Bağdat Caddesi’ne gelen halk, ellerinde Kadıköy Belediyesi tarafından dağıtılan bayraklar, Atatürk posterleri ve meşalelerle yürüyüşün başlamasını bekledi. Bu yılki Cumhuriyet Yürüyüşü’ne Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Şafak Pavey, Gürsel Erol, Gürsel Tekin, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ve CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin de katıldı.

kadikoyde-yuz-binler-cumhuriyet-icin-yurudu-3

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİRÇOK ÜLKEYE ÖRNEK OLDU…

Yürüyüş sonunda konuşma yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Atatürk’ün Cumhuriyet için “Biz büyük bir devrim yaptık. Memleketi bir çağdan alıp, yeni bir çağa götürdük” sözlerini hatırlattı ve şunları söyledi: “19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a çıkan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu’da yaşayan tüm halkları ortak bir ülkü altında topladı. Bu, özgür ve bağımsız bir ülkede yaşama ülküsüydü. Amasya Genelgesi’nde, Erzurum, Sivas Kongrelerinde ve Kurtuluş Savaşı’nda her zaman gücünü halktan aldı. Anadolu’yu bir uçtan bir uca adımlayan Ulu Önder, hiç kimsenin ayrıcalık sahibi olmadığı, herkesin eşit ve özgür olduğu, bağımsız bir ülke kurdu. Savaş koşullarında dahi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne güvendi.”

kadikoyde-yuz-binler-cumhuriyet-icin-yurudu-6

CUMHURİYET DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKARAK MÜCADELEYE DEVAM…

Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde Cumhuriyet değerlerine sahip çıkarak mücadele edeceklerini belirten Başkan Nuhoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Huzurlu, barış içinde bir ülke için, çağdaş, bilimsel, özgür bir eğitim için, adil bir hukuk devleti için, basın özgürlüğü için, bin yıllık kardeşliğimiz için, yeşil alanlarımız için, Haydarpaşa için, Kadıköy için, İstanbul için, Türkiye için mücadele edeceğiz. Karanlığa inat aydınlığı, yolsuzluğa inat dürüstlüğü, hukuksuzluğa inat adaleti, diktatörlüğe inat demokrasiyi savunacağız ve biz kazanacağız.”

kadikoyde-yuz-binler-cumhuriyet-icin-yurudu-5

YÜZ BİNLER, CUMHURİYET’E BAĞLILIK ANDINI OKUNDU…

Aykurt Nuhoğlu, konuşmasının ardından Kadıköy’de yıllardır okunan geleneksel “Cumhuriyet’e Bağlılık” andını yüz binlerle birlikte okudu. Yürüyüş, marşlar ve sloganlarla coşku içinde sona erdi.

Cumhuriyet

kadikoyde-yuz-binler-cumhuriyet-icin-yurudu-7

kadikoyde-yuz-binler-cumhuriyet-icin-yurudu-8

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir