KADIKÖY’Ü KALBİNDEN VURDULAR!..
 Kadir Toprakkaya

KADIKÖY’Ü KALBİNDEN VURDULAR!..

KADIKÖY’Ü KALBİNDEN VURDULAR!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Provokatörler, Kadıköy’ü cayır cayır yaktı. Onbinlerce kişinin katıldığı İstanbul Kent Mitingi, gün içerisinde tatsız birkaç olay dışında eylemcilerin ve emniyet güçlerinin sağduyusu ile huzurlu bir şekilde sona ererken, provokatörler akşam saatlerinde düğmeye bastı.

Ara sokaklarda beliren kimliği belirsiz provokatörler, Bahariye ve Altıyol’u ateşe verdi. Kafeterya ve restaurantlarda maç izlemek üzere yerini alan Kadıköylüler, olaylar ile birlikte büyük panik yaşadı.

KAMERALARI BOYADILAR!..

Kamu mallarına ağır zarar veren kimliği belirsiz kişiler, yasadışı eylemlerinin görüntülenmemesi için önce çevredeki bankaların kameralarını boyadı, ardından banka camlarını ve bankamatiklerini kırarak, Kadıköy Belediyesi’ne ait bankları da ateşe verdi. Vatandaşların ve çevre esnafının çaresiz kaldığı anda, emniyet güçleri ilk müdahaleyi gerçekleştirdi.

ÖNCE ÇEKİLDİLER, SONRA YİNE YAKTILAR…

Çevik Kuvvet’in ilk müdahalesi ile birlikte ara sokaklara dağılan göstericiler, Bahariye’nin birçok bankını yerinden sökerek ateşe verdi. Alevlerin insan boyunu aşması ve tramvay hattına ulaşması ile birlikte yangın tehlikesi büyüyünce, İtfaiye ekipleri olaya müdahale etmek zorunda kaldı.

YANGIN ORTASINDA BİRA KEYFİ…

Bazı vatandaşların, provokatörlerin dağılması ile birlikte cayır cayır yanan kamu mallarının önünde hatıra fotoğrafı çektirmesi dikkat çekti. Sarhoş olduğu gözlemlenen bir vatandaşın, emniyet güçleri ve göstericiler arasında bira keyfi yaptığı anlar ve tüm olayların ayrıntısı Kadıköy Life objektiflerine yansıdı.

“YAPMAYIN, BU DOĞRU DEĞİL…”

Olaylar esnasında birçok vatandaşın camlarından eylemcileri uyardığı görüldü. “Mitinglerin amacı bu değil, uakıp yıkarak haklıyken haksız duruma düşüyorsunuz. Yapmayın bu doğru değil” diyen bazı vatandaşlar, provokatörlere tepki gösterdi.

SLOGANLARIN YERİNİ ALEVLER ALDI…

Öğle saatlerinde başlayan mitingde, başta Kadıköy olmak üzere çevre semtler ve illerden Kadıköy’e gelen göstericilerin sağduyulu yaklaşımları dikkat çekti. Ancak gün içerisinde eylemcilerin arasına karıştığı gözlemlenen kimliği belirsiz kişiler ve emniyet güçleri arasında çıkan küçük çaplı olaylarda da istenmeyen manzaralar yaşanmıştı. Akşam saatlerinde ise Kadıköy, alevlere teslim oldu.

Bahariye’nin ateşe verilmesi ile birlikte emniyet güçleri düğmeye bastı…

Yurdum insanı, Aralık ayının soğuğunu cayır cayır yanan kamu mallarının alevleri ile giderdi…
Emniyet güçleri ve provokatörler arasında sert çatışmaların sürdüğü anlarda, bazı vatandaşlar ise alevlerin önünde fotoğraf çektirdi…
Sarhoş olduğu gözlemlenen bir vatandaş, olay yerinde hem birasını içti, hem de olup bitenleri anlamaya çalıştı…
Hız tanımayan patenciler, olayların sakinleştiği anlarda Bahariye’ye doğru yola çıktı…
Provokatörler, eylemlerinin görüntülenmemesi için banka kamerasını boyadı. Eylemcilerin bu yaklaşımı, gün içerisinde olaylara hazırlıklı ve planlı olduklarını gösteriyor…
Eylemlerin sonunda bankanın kapıları, camları ve bankamatiklerinin hasar aldığı ortaya çıktı…

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir