Kadıköy’ü uçuracak projeler onaylandı!..
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’ü uçuracak projeler onaylandı!..

Kadıköy’ü uçuracak projeler onaylandı!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ün marka değerini zirveye çıkaracak ve ilçeyi İstanbul’un parlayan yıldızı haline getirecek dev ulaşım projeleri için İBB Meclisi’nden onay çıktı. Kadıköy Life Dergisi’nin Kasım & Aralık 2013 sayısında kapak konusu yaparak gündeme getirdiği Havaray Projesi ile birlikte Kadıköy’e iki yeni metro ve Çamlıca Tepesi’ne teleferik projeleri hayata geçiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın seçim çalışmaları sırasında açıkladığı metro, havaray, teleferik ve otopark projeleri, İBB Meclisi’nde görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi.

CHP İTİRAZ ETTİ…

CHP kanadı, yaklaşan yerel seçimlerden önce kararların “alelacele” Meclis’ten geçirildiği eleştirisinde bulundu ve projelerin seçim sonrasına bırakılmasını talep etti. CHP’nin teklifi kabul görmezken; 4 metro, 6 havaray, 5 teleferik, 1 füniküler ve otopark projelerinin planlara işlenmesi yönünde karar alındı. Havaray, teleferik, metro ve otopark projelerinin 1/5000′lik imar planlarına işlenmesine karar verildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı son oturumunda 4 metro, 6 havaray, 5 teleferik ve 1 füniküler projesinin planlara işlenmesinin oy çokluğu ile kabul edilmesinin ardından çalışmaların hız kazanması bekleniyor.

“YILDIRAY”…

Minibüs Yolu olarak bilinen, Söğütlüçeşme’den Sahrayıcedid’e kadar uzanan, sıkça minibüs terörü ve trafik sıkışıklığı ile gündeme gelen Fahrettin Kerim Gökay Caddesi’ne Havaray inşa edilecek. Göztepe ve Bostancı metrosuna entegre olması beklenen Havaray, Maltepe ve Kartal’a kadar uzanarak bölge trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak. On yıllardır Kadıköylülerin rüyası olan Havaray, yer yer kamuoyunun gündemine gelmiş; Ak Parti Kadıköy Belediye Başkan Adayı Hurşit Yıldırım’ın direktifiyle projelendirilmesinin ardından “Yıldıray” olarak anılmaya başlanmıştı.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir