Kadıköy – Kartal Metrosu 1 yaşında!..
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy – Kartal Metrosu 1 yaşında!..

Kadıköy – Kartal Metrosu 1 yaşında!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Cumhuriyet tarihinin en büyük metro yatırımı olarak 17 Ağustos 2012 tarihinde açılan Anadolu Yakası’nın ilk metrosu Kadıköy-Kartal Metrosu, 1 yılda 41 milyon yolcuya hizmet verdi.

Önceleri Harem-Tuzla hafif raylı sistemi olarak planlanan, ancak sonrasında Marmaray Projesi ile entegre edilerek, metro hattı olarak projelendirilen M4 Kadıköy-Kartal Metrosu’nun temel atma töreni 29 Ocak 2005, açılış töreni ise 17 Ağustos 2012 tarihinde gerçekleştirilmişti. Kadıköy, özellikleri itibariyle Türkiye’nin en uzun metro hattının da merkezi oldu.

GÜNDE 110 BİN YOLCU…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Anadolu Yakası E-5 Karayolu aksındaki trafik yoğunluğunu ve şehiriçi ulaşımını rahatlatmak amacıyla inşa edip devreye aldığı M4 Metrosu’nun, bir yaşını doldurduğu 17 Ağustos itibarıyle günde ortalama 110.000 yolcuya hizmet verdiği açıklandı.

TÜRKİYE’NİN EN UZUN METRO HATTI…

Anadolu Yakası’nın ilk metrosu olan M4 hattı, aynı zamanda Türkiye’nin başka birçok “ilk”ine de imza attı. 16 istasyondan oluşan M4 hattı, mevcut 21,7 km uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun metro hattı olma özelliğini taşıyor. Devam eden Kartal-Kaynarca uzatması tamamlandığında 26., km’ye çıkacak M4 hattı, bu unvanını açık ara farkla koruyacak. Yine saatte yön başına 70.000 kişilik yolcu kapasitesi ile Kadıköy-Kartal Metrosu, hâlihazırda Türkiye’nin en yüksek kapasiteli ulaşım sistemi…

İLK SÜRÜCÜSÜZ METRO…

M4 hattının bir başka ilki de, GoA2 otomasyon düzeyi ve otomatik sürüş moduyla Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olması… 144 adet metro aracı; araç içi dinamik yolcu bilgilendirme sistemi, enerji tasarruflu sürüş modu gibi birçok son teknolojik uygulamaya sahip… Kent içi raylı sistemlerde en yeni otomasyon teknolojisi olan Celtrac CBTC sinyal sistemi, herhangi bir gecikme durumunda tren hızı ve istasyonlarda bekleme sürelerini optimize ederek, trenlerin istasyonlara planlanan zamanda varmasını sağlıyor.

1 YILDA 41 MİLYON YOLCU TAŞIDI…

Birinci yılını dolduran M4 hattı, bugüne kadar 41 milyonu aşkın yolcu taşıdı. Hizmete açıldığı günden itibaren yolcu sayısında düzenli bir artış yaşayan hat, İBB tarafından gerçekleştirilen optimizasyon çalışmaları ve hizmete giren yeni besleme hatları ile her geçen gün daha fazla yolcu çekmeyi başardı.

ENTEGRE OLDU…

M4 hattını ayrıcalıklı kılan bir yanı ise metrobüs, otobüs, vapur, deniz otobüsü, nostaljik tramvay, minibüs olmak üzere toplamda 6 farklı ulaşım sistemi ile  entegrasyon sağlaması… 29 Ekim 2013’te açılması planlanan Marmaray’ın Ayrılıkçeşme İstasyonu’nda entegre olmasıyla birlikte bu rakam 7’ye çıkacak. M4 Ayrılıkçeşme İstasyonu’nun hemen üst katında konuşlanacak olan Marmaray Ayrılıkçeşme İstasyonu ile Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı ve Kazlıçeşme’ye çok kısa sürelerde yolculuk yapmak mümkün olacak.

KADIKÖY, EN YOĞUN İSTASYONLARDAN BİRİ…

M4 Hattının batı yönündeki ilk istasyonu olan Kadıköy, Şehir Hatları vapurları ve deniz otobüslerinden gelen aktarma yolcularıyla hattın en yoğun istasyonlarından biri… İstasyona 25-30 metrelik yürüme mesafesindeki vapur, deniz otobüsü ve motor iskeleleri, bilhassa Avrupa Yakası’nda çalışan ve eğitim gören yolcuların ihtiyaçlarına cevap veriyor ve M4 hattına tam entegrasyon sağlıyor.

METROBÜS İLE AKTARMA İMKÂNI…

Kadıköy-Kartal Metrosu’nun aktarma imkânı sağladığı diğer önemli bir ulaşım modu ise Metrobüs: M4 Ünalan İstasyonu’nda inerek, E-5 üzerinde Uzunçayır kavşağında yer alan Metrobüs durağından 34A (Söğütlüçeşme-Cevizlibağ), 34G (Beylikdüzü-Söğütlüçeşme) ve 34Z (Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme) Metrobüs hatlarına binerek, Avrupa Yakası’na seyahat edilebiliyor. Hâlihazırda İstanbul’un en yoğun kullanılan toplu taşıma hattı olan Metrobüs’e bağlantı sağlayan Ünalan, hattın en işlek aktarma istasyonu…

ANONSLARLA ÖĞRETİLMEYE ÇALIŞILIYOR…

Asansör, yürüyen merdiven, yürüyen bantlar, bilet sistemleri ve engelliler için kılavuz yolları gibi toplu ulaşım sistemlerine ait alışkanlıkları şehrin Anadolu Yakası’nda yaşayanlarla tanıştıran M4 hattı; sesli bilgilendirme ve uyarı anonsları, eğitici ve tanıtıcı görsel uygulama çalışmaları gibi proaktif işletme yaklaşımıyla da dikkat çekiyor.

İHTİYAÇLAR DÜŞÜNÜLDÜ…

Kadıköy-Kartal Metro Hattı, sürekli iyileştirme anlayışı ile müşterilerine birçok yenilikçi hizmeti de sunuyor. Bu kapsamda annelerin çocuklarını emzirebilmeleri için istasyonlarda oluşturulan anne-bebek odaları ve vatandaşların dini vazifelerini yerine getirebilmeleri için bay ve bayan mescitleri, akla gelen hizmetlerin başlıcaları…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir