Kadıköy – Mahmutbey arası 52 dakikaya iniyor…
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy – Mahmutbey arası 52 dakikaya iniyor…

Kadıköy – Mahmutbey arası 52 dakikaya iniyor…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Yeni metro hattı, Kadıköy’ü Avrupa Yakası ile birbirine bağlayacak. Avrupa Yakası’nın en batısında yer alan ilçelerinden Mahmutbey ile Kadıköy arası, konforlu ve güvenli bir ulaşımla 52 dakikaya düşüyor.

18 Eylül’de ihalesi gerçekleşecek yeni metro hattı, Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek. 17,5 kilometrelik dev metro projesi, Marmaray’ın Ekim ayında hizmete girmesi ile birlikte Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası’nın entegresini güçlendirecek.

HERE YERE METRO, HER YERDE METRO…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “‘Her yere metro, her yerde metro” hedefiyle Avrupa Yakası’nda büyük bir metro yatırımına daha başlıyor. “Mecidiyeköy-Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar İlçeleri) Metro Hattı, Depo – Bakım Sahası ve Depo Bağlantı Hatları İnşaat İşleri Yapım İşi”, uluslararası ihaleye çıktı. Proje çalışmaları tamamlanan hattın inşaat ihalesi, Kamu İhale Kurumu’nda ve Avrupa Birliği bülteninde yayınlandı. İhaleye yurtiçi ve yurtdışından birçok büyük inşaat firmaları ilgi göstermeye başladı.

3 AYRI RAYLI SİSTEME ENTEGRE OLACAK…

Açıklamaya göre Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ın trafik sorununa çözüm olacak metro, Mecidiyeköy’de Hacıosman-Yenikapı Metrosu’na entegre olarak başlayacak. Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek, Karadeniz Mahallesi’nde mevcut Edirnekapı-Sultançiftliği Hattı’na entegre olacak olan proje, oradan Tekstilkent ve Yüzyıl Mahallesi’nden geçerek, Mahmutbey’de geçen ay açılan Mahmutbey-Başakşehir Metrosu ile entegre hale gelecek.

KABATAŞ’A KADAR UZATILACAK…

İş ve yerleşim bakımından yoğun alanları tarayan hattın, daha sonra Mecidiyeköy’den Kabataş’a kadar uzatılması da planlanıyor. Yaklaşık 17,5 km uzunluğundaki Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, saatte tek yönde 70 bin kişi taşıyacak. Tünellerin yanı sıra viyadüklerin de yer alacağı proje; delme, aç-kapa ve viyadük tipinde toplam 15 adet istasyondan oluşacak. Metro hattı tamamlandığında, Mecidiyeköy’den Mahmutbey’e 26 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılacak.

METRO HATTININ  GEÇECEĞİ İSTASYONLAR…

Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey…

MAHMUTBEY’DEN YOLCULUK SÜRELERİ…

Mahmutbey – Mecidiyeköy 26 dakika

Mahmutbey – Sarıyer Hacıosman 45 dakika

Mahmutbey – Yenikapı 39,5 dakika

Mahmutbey – Üsküdar Marmaray 48,5 dakika

Mahmutbey – Kadıköy Marmaray 52 dakika

Mahmutbey – Sabiha Gökçen Havalimanı Marmaray 95,5 dakika

Çağlayan – Gaziosmanpaşa 13 dakika

Mecidiyeköy – Alibeyköy 7,5 dakika

İhale tarihi: 18 Eylül 2013 Çarşamba

İhale saati: 11:00

İhale yeri: İBB Merter Ek Hizmet Binası İhale Salonu

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir