Kadıköy afete hazırlanıyor!
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy afete hazırlanıyor!

Kadıköy afete hazırlanıyor!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi, 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümüne bir gün kala Kozyatağı Mahallesi’nde yapımı devam eden Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı içerisinde afet bilgilendirme etkinliği yaptı. Mahalle muhtarları, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve Kadıköylülerin katıldığı etkinlikte Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Şule Sümer, belediyenin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Etkinlikte konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, şunları ifade etti: “Bizler tedbirler alıp, halkımızın bilinçlenmesini sağlamak istiyoruz. Deprem dahil olmak üzere oluşabilecek tüm doğal afetlerin neden olduğu zararları ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Doğayla uyum içerisinde yaşarsak ve bunları bilip önlemimizi alırsak, can kaybı yaşanmaz. Maddi zararlar her zaman telafi edilebilir. Fakat can kayıpları, hiçbir şekilde telafi edilemez. Evler dere yataklarına yapılırsa, selle karşı karşıya kalınır. Binalar sakat olursa, her zaman büyük zararlarla karşı karşıya kalınır.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu

GÖNÜLLÜ ÇALIŞMA GRUPLARI OLUŞTURULDU…

Kadıköy’de 21 mahallemizde gönüllü çalışma grupları oluşturduk. Küçük adımlarla da olsa yürüyeceğiz. Arama kurtarma ekiplerini de kurduk. Bunlarla ilişkili olarak mahallelerdeki muhtarlarımızla ilişkilerimizi kurduk. 70 bin çocuğa burada eğitim verdik ve vermeye devam edeceğiz. Her sabah televizyonlarımızı açtığımızda eğitim, sağlık gibi konularda olduğu gibi bu konu da gündemimizde olacak. Bizim görevimiz halkımızın güvenini alıp, rahat ve ekonomik anlamda onlar için konforlu bir yaşam tasarlayabilmek.”

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Doğan Kalafat

KANDİLLİ’DEN 1 MİLYON KİŞİYE EĞİTİM…

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Doğan Kalafat ise; “Kandilli, 17 Ağustos 1999 depremi sonrasında eğitim çalışmalarına başladı. Türkiye’de 81 il ve ilçelerde olmak üzere ağırlıklı olarak değişik çaplarda 1 milyona yakın kişiyi, öğrenciyi, öğretmeni eğittik. Bu çalışmalar halen devam ediyor. Bu park içerisinde göreceğiniz simülasyonlar gibi bizim de bir tırımız var. Bu tır böyle aktivitelerde, özellikle ilköğretim ve ortaokul çağlarındaki öğrencilerin bilinçlendirilmesinde çok büyük katkı sağlıyor” dedi.

AFET BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARINA YENİ BİR BAKIŞ AÇISI…

Kadıköy Belediyesi’nin Gölcük ve Düzce depremlerinin ardından başlattığı çalışmalar, yenileri eklenerek devam ediyor. Okullarda verdiği eğitimler, Beton Zemin Laboratuarı, Mahalle Tabanlı Toplum Afet Yönetimi Projesi, Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı (BAK Kadıköy), Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılması Projesi gibi olası afetlere yönelik hazırlık, zarar azaltma ve müdahale açısından birçok çalışma yapan Kadıköy Belediyesi, bu çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Afet bilinçlendirme çalışmalarına yeni bir bakış açısı kazandıran Kadıköy Belediyesi Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı, yakında hizmete açılacak.

EĞLENCELİ VE UYGULAMALI EĞİTİM TEKNİKLERİ KULLANILACAK…

Kozyatağı Mahallesi Saniye Ermutlu Sokak’ta yapımı devam eden Kadıköy Belediyesi Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı; her bireyin olası afetleri, afetlerin oluşumlarını, afet öncesinde alınabilecek ve afet esnasında yapılması gerekenleri çeşitli simülasyonların da yardımıyla öğrenme ve tecrübe etmesine olanak sağlayacak. Eğlenceli ve uygulamalı eğitim teknikleriyle özellikle çocukların afet hakkında bilgilendirilmesine önemli katkı sunacak olan Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’nda afetlerden sonra ocak, çadır, vb. olarak dönüştürülebilir mobilya uygulamaları da bulunacak.

BETON ZEMİN LABORATUVARI…

Kadıköy’de depreme dayanıklı yapılar üretilmesini ve deprem gibi doğal afetlere karşı hazırlıklı olmasını sağlamak için 2000 yılında Beton ve Zemin Test Laboratuvarı kuruldu. Beton ve Zemin Test Laboratuvarı’nda ilçede yapılan yeni inşaatlarda temel katla birlikte herhangi iki kat dahil olmak üzere toplam üç kattan numune alınıp, taze beton deneyleri yapılıyor, ilçe sınırlarındaki her türlü beton faaliyetleri denetleniyor.

YAPISAL OLMAYAN TEHLİKELERİN AZALTILMASI (YOTA)…

Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı; “Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılması” projesi kapsamında öncelikle Kadıköy Belediyesi’nin merkez binasında bulunan ofis mobilyalarını sabitleyerek bir uygulama başlattı. Bu uygulama kapsamında merkez binada bulunan 120 odada 500 civarında ofis mobilyası, tablolar ve çerçeveler sabitlendi.

MAHALLE TABANLI TOPLUM AFET YÖNETİMİ PROJESİ…

Mahalle Tabanlı Toplum Afet Yönetimi Projesi, afete yönelik olarak hazırlanan mahalle ölçeğinde bir örgütlenme modeli. Mahallelerde bulunan gönüllü evleri aracılığı ve tamamen mahalle sakinlerinin katılımı ile gerçekleştiriliyor. Öncelikle mahalle gönüllü evlerinde organize olan grupların eğitimleriyle başlayan proje kapsamında, mahalle sınırları içinde afet öncesinde tehlike teşkil eden durumların belirlenmesi, afet sonrasında fayda sağlayabilecek işletmelerin ve kişilerin kayıt altına alınıp, bir veri tabanı oluşturularak mahalle risk haritası hazırlanıyor.

KADIKÖY BELEDİYESİ KENTSEL ARAMA KURTARMA TAKIMI ( BAK-KADIKÖY)…

Kısa adı “BAK-Kadıköy” olan Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı, 2005 yılında tamamı belediye çalışanlarından seçilen 30 kişi ile kuruldu. BAK-Kadıköy’ün 2017 yılı itibariyle 36 belediye çalışanı, 14 kurum dışından aktif çalışan gönüllü olmak üzere 50 üyesi var. BAK-Kadıköy, kurulduğu 2005 yılından bugüne kadar İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün görevlendirmesiyle bölge tatbikatlarında, kayıp arama ve sel gibi çeşitli operasyonlarda görev aldı. Afetlerle ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli olarak çalışmalarına devam ediyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir