Kadıköy Anneleri'nden yaza veda
 Deniz İhsan Taşdelen

Kadıköy Anneleri’nden yaza veda

Kadıköy Anneleri’nden yaza veda
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’de ikamet eden, etmiş, edecek ya da yolu bir şekilde Kadıköy’den geçen ve bebeğiyle-çocuğuyla geçireceği kaliteli zamanı, kendi zevkinden de ödün vermeden değerlendiren zamane annelerinden oluşan “Kadıköy Anneleri” topluluğu, heyecanla beklenen büyük buluşmasını geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdi.

Her yıl Ekim ayında Geleneksel Yaza Veda & Tanışma Pikniği’ni düzenleyen Kadıköy Anneleri, bu sene 22 Ekim Pazar günü Moda sahilinde bir araya geldi. Grubun kurucularından Aslı Altınok Erdal; bebek, çocuk, anne ve babalar ile birlikte rengarenk bir görüntünün hakim olduğu, yoğun ilgi gören pikniğe ilişkin olarak Kadıköy Life Dergisi’ne şunları ifade etti:

Kadıköy Anneleri

LOKAL ANNE OLUŞUMLARINDA ÖNCÜ…

“Kadıköy Anneleri, lokal anne oluşumlarında bir ilk. Bizim farkımız, hem ilk olmamız hem de bir portala sahip olmamız. Portalımızda çok sayıda yazı var, şu anda 350’ye yaklaştı yazı sayısı. Bilinçlendirme üzerine, çocuklarda küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı üzerine, bunun dışında annelik döneminde yaşanabilecek bazı psikolojik sorunlarla ilgili destek vermek üzerine devamlı yazan annelerimiz var. Şu anda ‘İkizlerle Hayat’ adında yeni bir yazı dizimiz başladı. Sadece Kadıköy ve Anadolu Yakası olarak sınırlamamak gerekiyor, kapımız herkese açık.”

Kadıköy Anneleri

ASLI ALTINOK ERDAL: ÇOK GÜZEL BİR AİLE OLDUK…

Yola çıkış amaçlarının aslında ilk başta yaşanan yalnızlık hissi olduğunu söyleyen Erdal; “İnsan hamileyken ya da yeni doğum yaptığı zaman yakınındaki birisi eğer anne değilse, normal arkadaşlarıyla fazla paylaşımda bulunamıyor. Biz çok güzel bir aile olduk bu şekilde. Birbirimize her anlamda destek verdik. Babalar da tanışıp arkadaş oldular. İnşallah uzun süre devam edecektir” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLAR VE ANNELERİ İÇİN ÜCRETSİZ ETKİNLİKLER…

Konuşmasını Kadıköy Anneleri’nin nasıl kurulduğunu, Yaza Veda ve Tanışma Pikniği’nin nasıl gelenekselleştiği anlatarak sürdüren genç anne; “1 Haziran 2014 tarihinde grubu kurdum. Bu hem bilgilerin paylaşıldığı bir portal, ağırlıklı olarak Kadıköy’de yaşayan annelerin deneyimlerini paylaştığı, hem de dönem dönem buluşmaların yapıldığı bir grup. Bugün hayata geçirdiğimiz 4. Geleneksel Kadıköy Anneleri Yaza Veda ve Tanışma Pikniği, en büyük organizasyonumuz. Çocuklar için, bebekler için, anneler için yoga ve dans gibi ücretsiz etkinlikler yapıyoruz. Onun dışında bu sene ilk defa bebek taşımayla ilgili bir etkinlik yaptık” dedi.

BÜTÜN ETKİNLİKLER, AİLE KAVRAMININ OLUŞMASI ÜZERİNE…

Kadıköy Anneleri’nin amacının Kadıköy ağırlıklı olmak üzere Anadolu Yakası’nda yaşayan annelerin sosyalleşmesi ve birbirleriyle tanışması olduğunu belirten Aslı Altınok Erdal, şunları aktardı: “Sadece anneler de değil tabi; burada babalar, babaanneler, dedeler, kısacası herkes var. Kadıköy Anneleri’nin amacı da çocuk bakımını anneye yıkmak değil, babaların da aktif olarak yardım etmesi konusunda bilinç oluşturmak. Bu yüzden tüm etkinliklerimize katılım eşli şekildedir. Mümkünse bakıcının da geldiği, tam bir aile kavramının oluşması üzerine bütün etkinlikler.

GİRİŞİMCİ ANNELER DE DESTEKLENİYOR…

Bir yandan girişimci anneleri de elimizden geldiğince destekliyoruz. Şu anda pikniğimize destek veren herkes, Kadıköy Anneleri sayesinde arkadaşım ya da bir şekilde arkadaşım olmuş kişiler. Birisi girişimini kendi yaptı ve Türkiye’de ilk bebek giyme markasını oluşturdu. Bir diğeri kendi organizasyon şirketini kurdu. Özetle amacımız, girişimci anneleri de desteklemek. Kadıköy Anneleri oluşumu böyle bir şey.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir