Kadıköy Belediyesi Türk Sanat Müziği Beste Yarışması sona erdi
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy Belediyesi Türk Sanat Müziği Beste Yarışması sona erdi

Kadıköy Belediyesi Türk Sanat Müziği Beste Yarışması sona erdi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Türk Sanat Müziği Beste (Şarkı) Yarışması’nın 18.’si, Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon’da çok sayıda sanatçı ve izleyicinin katılımı ile gerçekleştirildi. Yarışma hakkında bilgi veren Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu, şunları ifade etti:

“Yarışmamıza her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk müziği bestekârları büyük ilgi gösterdi. Ülkemizin birçok bölgesinden yarışmamıza gönderilen eserler arasından şartname kurallarına uygun 327 eser, konusunda duayen bestekârlardan oluşan ön eleme jüri üyelerimiz Hasan Esen, Mahmut Oğul, Necip Gülses tarafından titizlikle değerlendirildi ve 13 eser yarı finale bırakıldı. Ülkemizdeki sayılı yarışmalardan biri olan Kadıköy Belediyesi Türk Sanat Müziği Beste Yarışması‘nın bu yıl da gerçekleşmesine destek veren Belediye Başkanımız Sayın Şerdil Dara Odabaşı’na, yarışmamıza katılan tüm yarışmacılarımıza, jüri üyelerimize sonsuz teşekkürler eder, finalistlerimize başarılar dileriz.”

Kadıköy Belediyesi Türk Sanat Müziği Beste Yarışması
JÜRİ VE İZLEYİCİ BİRİNCİSİ AYNI BESTE OLDU…

Bestekârları ya da ünlü ses sanatçılarının sazlar eşliğinde yorumladıkları 13 eser, Türkiye’nin tanınmış duayen bestekârları Bilge Özgen, Cengizhan Sönmez, Göksel Baktagir, Hasan Esen, Hüsnü Üstün, Mahmut Oğul, Mehmet Özkaya, Necip Gülses, Zeynettin Maraş’ın yer aldığı final jürisi tarafından titizlikle değerlendirildi ve ilk üç derece belirlendi. Jürinin değerlendirmesi sırasında Türk müziğinin sevilen sanatçısı Melda Kuyucu Kılıç da muhteşem bir konser verdi. Programında bestekâr jüri üyelerinin eserlerine de yer veren Kuyucu’ya, bestekârlar ve izleyiciler de katılarak büyük bir koro oluşturdular. Ayrıca gecede salonda bulunan izleyicilere dağıtılan anket formları ile izleyici birincisi seçilerek, özel ödül ile ödüllendirildi. Jüri ve izleyici birincisinin aynı eser olması, izleyiciler tarafından büyük takdir gördü. Jüri heyeti de seçimlerinin ne kadar doğru olduğunun tescilini izleyicinin yapmasından büyük mutluluk duydu.

DERECEYE GİRENLER BELİRLENDİ…

Yarışmaya Bursa’dan katılan, sözleri Esin Şenkal’a, bestesi Salih Berkmen’e ait, Salih Taşkın’ın yorumladığı nihavend şarkı “Sen Yoksun” isimli eser, izleyici ve jüri birincisi olurken; İstanbul Kadıköy’den yarışmaya katılan, sözleri Sevinç Atan’a, bestesi Burhan Atik’e ait, bestekârının kendisinin yorumladığı kürdilihicazkâr şarkı “Son Mektubumu Aldın mı Bilmem” isimli eser ikinci; Ankara’dan katılan, sözleri İbrahim Taşdemir’e, bestesi Murat Demirhan’a ait, bestecisinin kendisinin yorumladığı nihavend şarkı “Şimdi Huzur Zamanı” üçüncü oldu.

ÖDÜL VE PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ…

Gecenin sonunda Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı adına teşekkür plaketleri, Nesibe Müsevitoğlu tarafından jüri üyelerine, sunucuya, konuk sanatçı Melda Kuyucu Kılıç’a, mansiyon alan yarışmacılara, ilk üç dereceye girenlere takdim edildi. Ayrıca ilk üç derecenin para ödülleri de sahnede teslim edildi. Birinci olan bestenin yorumlanması ile gece sona erdi.

Beste Yarışması
Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir