Kadıköy Çevre Festivali başladı
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy Çevre Festivali başladı

Kadıköy Çevre Festivali başladı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi’nin çağrısıyla 42 demokratik kitle örgütü, sivil toplum kuruluşu, platform ve inisiyatifin stantlarının yer aldığı Kadıköy Çevre Festivali başladı. Yüzlerce Kadıköylünün katıldığı festivalin açılışı, Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi Ritim Grubu öğrencilerinin günlük yaşamda kullanılan su bidonları, pet şişe ve plastik kutuları enstrüman olarak kullandıkları ritim gösterisiyle başladı. Öğrenciler süpürge, çöp bidonu, naylon poşet ve bidonlardan notalar çıkarırken, Kadıköy Belediyesi Gönüllüleri de şarkılarıyla onlara eşlik etti.

Festivalin açılışında konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “İnsan tüm canlılar gibi doğanın bir parçası. Doğanın dengesi çok küçük de olsa bozulduğu zaman zincirleme bir şekilde herkes bundan etkileniyor. Aslında çok fazla bir şey istemiyoruz. Temiz bir hava, temiz bir su istiyoruz. Temiz ve organik gıdalar istiyoruz. Bu isteklere yanıt verecek bir gündemin oluşması gerekli. Bu gündemi hep birlikte oluşturabiliriz. Önce kendimizden başlayarak, kentte ekolojik yaşam için adımlar atabiliriz. Gündelik küçük alışkanlıklarımızı değiştirerek, doğa için omuz omuza olarak geleceği kazanabiliriz” dedi.

Kadıköy Çevre Festivali

YIRCA KÖYÜ ÜRETİCİ KADINLARI’NA ONUR ÖDÜLÜ…

Kadıköy’de en fazla atık yağ toplayan muhtarlıklara ve okullara ödül ile plaket verilen festivalde ayrıca; Yırca Köyü Üretici Kadınları, Özen Cam Geri Dönüşüm ve Kazanım, Surdurulebiliryasam.Tv, Yeryüzü Derneği’ne onur ödülleri verildi. Kadıköy Belediyesi’nin kentte ekolojik yaşam pratiklerini desteklemek için fotoğraf ve kısa film alanında düzenlediği, büyük ilgi gören yarışmaların ödülleri de festival kapsamında verildi.

FOTOĞRAF VE KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ VERİLDİ…

Kısa Film Yarışması’nda birincilik ödülü “Bahçe” adlı filmiyle İdil Ar Uçaner’e, ikincilik ödülü “Tıkanma” adlı filmiyle Burkay Doğan’a, üçüncülük ödülü ise “Zamanlar Han’da” filmiyle Çağrı İş Bilir’e verildi. Jüri Özel Ödülleri ise Ufuk Erden – SOS , Bilge Kürşat Duman – Vızıltı, Yusuf Tanlık – Organik Komprador’a verildi. Fotoğraf ödüllerinde birincilik ödülü Tuna Akçay’a, ikincilik ödülü Yusuf Yılmaz’a, üçüncülük ödülü Serdar Şeker’e verildi. Yarışma kapsamında mansiyon ödülü ise Pınar Aslandağ’a verildi.

KARADENİZLİ ÇEVRECİ KAZIM DELAL, KADIKÖY’DE…

Cumartesi ve Pazar günleri çok sayıda söyleşi ve atölye ile devam edecek festivalde; aralarında Prof. Dr. E. Beyza Üstün, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Ediz Hun, Mine Kırıkkanat gibi çok sayıda ismin yer aldığı söyleşiler dinleyiciyle buluşacak. Kadıköy Çevre Festivali’nin Türkiye’nin çeşitli yerlerinde ekolojik mücadele veren konukları da var. Bunlardan biri de, Karadeniz’de HES’lere karşı verdiği mücadele ile bilinen ve daha önce açtığı davalarda mahkemenin bilirkişi ücretlerini ödemek için ahırındaki ineğini satan, banka kredisi çeken Kazım Delal.

Kadıköy Çevre Festivali

ATÖLYELERDE DOĞAL YAŞAM…

Ağaçların altında hikayelerinin anlatılacağı festivalde, çok sayıda farklı atölye de yapılıyor. Ekşi maya ekmek atölyesi ile ekmek yapımı, doğal yollardan mayonez ve sirke yapımı, zehirsiz kozmetik ve temizlik ürünleri yapımı, uçurtma yapımı gibi değişik atölyelerin yer aldığı Kadıköy Çevre Festivali’nde çocuklar için de tiyatro gösterileri olacak.

Kadıköy Çevre Festivali

Bİ TUR BİSİKLET…

Festival kapsamında gerçekleşen etkinliklerden biri de bisiklet turları. Kadıköy Belediyesi Bisiklet Birimi’nin parka getirdiği bisikletlerle Özgürlük Parkı içinde tur atmak mümkün olacak. Bisiklet Birimi, bisiklete binmeyi bilmeyenlere de kısa eğitim verecek.

Kadıköy Çevre Festivali

RİNG SEFERİ…

Kadıköy Çevre Festivali’ne katılmak için Bostancı Gösteri Merkezi ve Haldun Taner Sahnesi önünden 11.00, 12.00, 14.00 ve 16.00 saatlerinde ring seferleri düzenlenecek. Festival alanı, Cumartesi ve Pazar günü 12.00-19.00 saatleri arasında gezilebilecek. Akşam saatlerinde ise programda yer alan etkinliklere katılım gösterilebilir. Festival ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://cevrefestivali.kadikoy.bel.tr anasayfa adresinden ulaşılabilir.

Kadıköy Çevre Festivali

Kadıköy çevre Festivali

Kadıköy Belediyesi’nin çağrısıyla 42 demokratik kitle örgütü, sivil toplum kuruluşu, platform ve inisiyatifin stantlarının yer aldığı Kadıköy Çevre Festivali başladı…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir