Kadıköy, Cumhuriyet ile çok güzel!
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy, Cumhuriyet ile çok güzel!

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi’nin gençlere Cumhuriyet Bayramı hediyesi olan Gençlik Sanat Merkezi açıldı. Açılışın ardından belediye bahçesinde, Boğaziçi Caz Korosu’nun sahne aldığı Cumhuriyet Gecesi düzenlendi.

Kadıköy Belediyesi, geçtiğimiz yıl satın aldığı tarihi binayı restore ederek Gençlik Sanat Merkezi’ne dönüştürdü. Kadıköylü gençlere müzik ve drama eğitimi verecek olan merkez, 26 Ekim Çarşamba günü hizmete girdi. Çocuk Sanat Merkezi öğrencilerinin küçük bir konser verdiği açılışa CHP İstanbul Milletvekilleri Şafak Pavey, Gürsel Tekin, Onursal Adıgüzel, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Parti Meclisi Üyesi Hüsnü Süslü, Kadir Gökmen Öğüt, İBB CHP Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülseven, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, oyuncu Müjdat Gezen, Enis Fosforoğlu, Kayhan Yıldızoğlu ve çok sayıda Kadıköylü katıldı.

Cumhuriyet

GENÇLERE BAYRAM HEDİYESİ…

Açılışta konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, eskiden okul olarak kullanılan tarihi binayı satın alarak yenilediklerini hatırlatarak; “Gençlik Sanat Merkezi, Kadıköylü gençlere Cumhuriyet Bayramı hediyemizdir” dedi. Göreve başladıklarında Kadıköylülerle birlikte Kadıköy için projeler hazırladıklarını belirten Nuhoğlu; “Birlikte 52 proje oluşturduk ve bu sürece ilk olarak Kadıköy Akademi’nin açılışıyla başladık. Katılımcı bir anlayış ile üzerinde birlikte düşündüğümüz, planladığımız projeleri birer birer hayata geçirmeye başladık. Birlikte karar almanın verdiği mutluluk bize umut ve enerji verdi, daha sıkı çalıştık. Karikatür evi, Çocuk Yuvası, yeni parklar, Gençlik Sanat Merkezi gibi birçok projeyi birlikte yaptık. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum”şeklinde konuştu.

kadikoy-cumhuriyet-ile-cok-guzel-4

14 YAŞ ÜSTÜ GENÇLERE HİZMET VERİYOR…

Kadıköy Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl Acıbadem Nazifbey Sokak’ta 110 yıllık tarihe sahip Özdemiroğlu Mektebi konağını satın alarak yenilediği binada, 14 yaş üstü gençler drama ve müzik eğitimi alacak. Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi’ni tamamlayacak biçimde hizmet verecek olan Gençlik Sanat Merkezi,  673 metrekare bahçe alanı olan binada hizmet verecek. 4 katlı ve ahşap yapısı korunarak yenilenen binada 6 derslik, 3 etüt odası, 90 izleyici kapasiteli performans salonu, sergi salonu, konferans alanları, kitaplık, müzik ve film arşivi bulunuyor.

kadikoy-cumhuriyet-ile-cok-guzel-3

BELEDİYE BAHÇESİNDE CUMHURİYET KONSERİ…

Gençlik Sanat Merkezi’nin açılışının ardından, 29 Ekim kutlamaları kapsamında Hasanpaşa’da bulunan belediye binasının bahçesinde “Cumhuriyet Gecesi” yapıldı. Cumhuriyet Bandosu tarafından çalınan Cumhuriyet marşlarının ardından gecenin konuşmasını Başkan Aykurt Nuhoğlu yaptı. Nuhoğlu; “Kadıköy özgürlüklerin ve demokrasinin kentidir. Kadıköy, Cumhuriyet kentidir. Türkiye zor ve sıkıntılı günlerden geçiyor. Biz bu sıkıntıları atlatacak kadar güçlü bir ülkeyiz. Bütün bu zorlukların üstesinden geleceğimize inanıyorum. Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının mücadelesi, çok daha ağır koşullar altında verildi. Onların mücadelesi bize yol gösteriyor” açıklamasında bulundu. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun ardından sahne alan Boğaziçi Caz Korosu, birbirinden güzel eserleri seslendirdi. Kadıköylülerin yoğun katılım gösterdiği konser, yaklaşık iki saat sürdü.

kadikoy-cumhuriyet-ile-cok-guzel-5

KADIKÖY, CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜNE HAZIR…

29 Ekim kutlamalarının doruk noktasını, her yıl olduğu gibi bu yıl da Bağdat Caddesi’ndeki “Cumhuriyet Yürüyüşü” oluşturuyor. Yüzbinler, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle 29 Ekim Cumartesi akşamı Bağdat Caddesi’nde buluşacak. Bu yıl 23. kez düzenlenecek olan geleneksel yürüyüş, her zaman olduğu gibi Suadiye Işıklar’da saat 19.00’da başlayacak.

kadikoy-cumhuriyet-ile-cok-guzel-1

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir