Kadıköy doğaya emek veriyor
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy doğaya emek veriyor

Kadıköy doğaya emek veriyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi, doğaya dair sözü olan doğa savunucularını ikinci kez Kadıköy Çevre Festivali’nde bir araya getirdi. Bu yılki temanın “Marmara Denizi’ndeki Kirlilik ve Biyolojik Çeşitlilik” olduğu festival kapsamında Bergama’dan Ovacık’a, Munzur’dan Yırca’ya kadar çevre mücadelesinde yer alan 68 grup, festival alanında yer aldı.

“Doğaya emek ver” sloganı ile düzenlenen festivalde, her kurumun kendi mücadelesi ve çalışmaları hakkında bilgi verdiği stantlar yer alıyor. Tohum takası, bez torba yapımı, bisiklet sürüşü, peynir atölyesi, zehirsiz temizlik maddeleri yapımı, taş boyama, ekşi maya yapımı, kaktüs yetiştiriciliği ve saksıda bostan atölyesi gibi çok sayıda ilginç atölye de gerçekleştirilerek, festivalde renkli görüntüler oluşturuluyor.

PAZAR GÜNÜ SON BULACAK…

Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda 31 Mayıs Perşembe günü başlayan dört günlük Kadıköy Çevre Festivali, 3 Haziran Pazar günü son bulacak. Her yaştan insanın atölye, sergi, konser gibi etkinliklere katıldığı festivalde; deniz kirliliği, madenler, nükleer enerji, beslenme, kentsel dönüşüm gibi doğayla ilgili pek çok konu tartışıldı. Festivalin son günü olan Pazar günü ise “Geçmişten Geleceğe Denizlerimiz” panelinde Prof. Dr. Saadet Karakulak (İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekan Yard.), Gökhan Karakaş (Milliyet Gazetesi Muhabiri), Serco Ekşiyan, Kenan Gedikli (Geleneksel Balıkçılık Derneği), Metin Karadağ (Derinlere Saygı Dalış Topluluğu Başkanı), İlyas Torlak (İstanbul Balık Üreticileri Kooperatifi Başkanı) yer alacak. Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun katılacağı “Çevre Hakkı” söyleşisinin yanı sıra “Sağlıklı Yaşam ve Beslenme”, “Hava Nasıl Buralarda?”, “İki Pedal Bir Kent” gibi iklim, gıda ve kent konulu söyleşiler yapılacak.

68 ÇEVREYE DUYARLI ÖRGÜT FESTİVALDE…

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Kadıköy Kent Konseyi, Kuzey Ormanları Savunması, Yeryüzü Derneği, ALİKEV Vakfı, Karadeniz İsyandadır Platformu, Kadıköy Kent Dayanışması, Bergama Kadın Girişimi, TMMOB gibi pek çok yaşam ve doğa savunucusunun yer aldığı Kadıköy Çevre Festivali’nde, hemen her stantta atölye düzenleniyor.

AYKURT NUHOĞLU: DENİZLERİMİZ TEHDİT ALTINDA…

Festivale dair konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “İstanbul denizlerle çevrili bir kent. Kirlenmeden dolayı denizlerimizdeki canlılar tehdit altında. Sayıları ve türleri her geçen gün azalıyor. Marmara Denizi, geçmişte 200’e yakın canlı türünün yaşadığı bir denizdi. Şu anda sadece 7 çeşit balık türü bulunuyor. Çok fazla bina, gökdelen, alışveriş merkezi yapılmasıyla beraber ısı koridorları oluşuyor, kentin ısısı yükseliyor. Kentin içindeki doğal yeşil alanlar ortadan kalkıyor” dedi.Kadıköy Çevre Festivali

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir