Kadıköy Gönüllüler Kahvesi: Görüyorsan, duyuyorsan sorumlusun!
 Pınar Baltacı

Kadıköy Gönüllüler Kahvesi: Görüyorsan, duyuyorsan sorumlusun!

Kadıköy Gönüllüler Kahvesi: Görüyorsan, duyuyorsan sorumlusun!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

‘Görüyorsan, duyuyorsan sorumlusun’ mottosuyla 2016 yılından bu yana Kadıköy ve çevresindeki ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmayı amaç edinmiş bir kuruluş Kadıköy Gönüllüler Kahvesi… Gönüllülük esasının benimsendiği dernekte tüm çalışmalar imece usulü yürütülüyor. Kadıköy Rasimpaşa Mahallesi’nde yer alan ve gitgide büyüyen kuruluş; işsiz kalan, çocuklarını okula gönderemeyen, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan tüm ihtiyaç sahiplerine destek olmayı hedefliyor.

Esasında bir dernek değil, gönüllü kişilerden meydana gelen bir oluşum olduklarını ifade eden gönüllü kurucu Seda Akpınar; Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada “Başka insanların sorunlarını kendimize dert edinmeye başladıktan sonra, önce kafelerde buluşarak neler yapabileceğimizi konuştuk. Ardından ise kendi yerimizi açtık. Farklı kişilerin hayatlarına dokunduğumuzda, kendi küçük dertlerimizi görmemeye başladık. Bizim için bu süreç, kendi hayatlarımızdan başka insanlara doğru yol almaktı. ‘Görüyorsan, duyuyorsan sorumlusun’ fikrinden yola çıkarak, sorumluluk kısmını üstümüze aldık” ifadelerini kullandı.

Kadıköy Gönüllüler Kahvesi

“GÖNLÜMÜZÜ VE SEVGİMİZİ VERDİK”

İhtiyaç sahibi bireylere gönüllü sayılarını artırdıkça daha rahat ulaşabildiklerini belirten Akpınar, sözlerine şöyle devam etti: “Gönüllülerimiz sorumluluk duygusu ile yaklaşarak, ihtiyaç sahibi tüm aileleri bizlere aktarıyor. Gelen her bilgiyi değerlendiriyor ve araştırıyoruz. Gerçekten ihtiyacı olduklarına inanmamız gerekiyor. Bilgilere tam olarak ulaştıktan sonra bir ziyaret listesi oluşturarak, evleri ziyaret ediyoruz. Ortak bir ziyaret formumuz var. O formda ailelerin çok detaylı bilgileri yer alıyor. Ardından yardım sürecimiz başlıyor. Tüm çalışmalarımızı gönüllülerimizle beraber, gönlümüzü ve sevgimizi vererek gerçekleştiriyoruz.”

SİZİN DE ÇORBADA TUZUNUZ OLSUN!

Aynı zamanda neredeyse her gün mekanlarında etkinlikler düzenleyen Kadıköy Gönüllüler Kahvesi ekibi, çeşitli konularda uzman isimleri de ağırlıyor. Dayanışma ağını büyütmek amacıyla etkinliğe katılanlardan kuru bakliyat ürünleri rica ediyorlar ve böylelikle kahvedeki etkinliklere katılan herkesin çorbada tuzu oluyor. Ücretsiz olan tüm etkinlikler sosyal medya mecralarında duyurulurken, farklı ilgi alanlarındaki bireylere hitap edebilecek çeşitliliğiyle de dikkat çekiyor. Kadıköy Gönüllüler Kahvesi, tüm duyarlı bireyleri etkinliklerine davet ediyor.

Kadıköy Gönüllüler Kahvesi gönüllü kurucularından Seda Akpınar…  

Bunu paylaş:
  • 119
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir