Kadıköy, iklim için ses verecek!
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy, iklim için ses verecek!

Kadıköy, iklim için ses verecek!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy İklim Elçileri, 12-14 Eylül tarihleri arasında San Francisco’da gerçekleşecek Küresel İklim Eylem Zirvesi öncesinde, iklim değişikliğine dikkat çekmek ve bu küresel soruna Kadıköy’den “ses vermek” için Eylül ayında bir dizi etkinlik düzenliyor.

Türkiye’de aşırı hava olayları, seller, zamansız yağışlarla kendini gösteren küresel ısınma ve iklim değişikliğine yönelik farkındalık yaratmak için “İklim İçin Ses Ver” etkinlikleri, 1 Eylül Cumartesi günü Koşuyolu Parkı’nda Naomi Klein’ın “Bu Her Şeyi Değiştirir” adlı belgesel gösterimiyle başlayacak. Klein’ın aynı adlı kitabından beyaz perdeye aktarılan, 211 günde 9 ülke ve 5 kıtada çekilen belgesel, iklim değişikliğinin sonuçlarını ve çözüm yollarını gözler önüne serecek. Gösterimin ardından ise İklim Forumu düzenlenecek.

Kadıköy iklim elçileriKÜRESEL EYLEME HAZIRLIK…

Kadıköy İklim Elçileri, 8 Eylül Cumartesi günü ise dünyanın dört bir yanında, 73 ülkede 500’ün üzerinde noktada gerçekleşecek “Rise for Climate/İklim İçin Ses Ver” küresel etkinlik gününe Kalamış Parkı’ndan katılacak. Yerel yönetimlerin iklim krizine karşı somut adımlar atmasının talep edileceği küresel etkinlik gününde; Kalamış Parkı’nda yetişkinlere ve çocuklara yönelik farklı atölyeler, perküsyon gösterileri ve katılımcılarla birlikte bir “ses verme” etkinliği yapılacak. Etkinlikte küresel ısınma ile mücadelenin bireysel ölçekte en önemli sembolü bisikletliler de alana bisikletleriyle gelecek.

KADIKÖY BELEDİYESİ’NİN DESTEĞİYLE İLERLİYOR…

İklim Elçileri, Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün yürüttüğü AB projesi kapsamında verilen eğitimle bir araya geldi. Kadıköy Kent Konseyi ve ilgili sivil toplum örgütlerinin desteğiyle sesini duyuran İklim Elçileri; eğitim, proje ve iletişim konularında oluşturdukları gruplar ile çalışmalarını yürütmekte. Kadıköy İklim Elçileri, 12-14 Eylül’de San Francisco’da gerçekleşecek Küresel İklim Eylem Zirvesi’nin hemen öncesinde yerel yönetimlere “Bir an önce harekete geçin” diyecek. 8 Eylül “İklim İçin Ses Ver” etkinlikleri hakkında daha fazla bilgiye ve etkinlik günü katılımcılarına www.iklimicinsesver.org web sitesinden ulaşılabilir.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir