Kadıköy, Kültür ve Turizm Bakanı'nı ağırladı
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy, Kültür ve Turizm Bakanı’nı ağırladı

Kadıköy, Kültür ve Turizm Bakanı’nı ağırladı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Kadıköy’de turizmcilerle buluştu. Kozyatağı ByOtell’de gerçekleşen buluşmaya, TÜRSAB Asya Bölgesel Yürütme Kurulu ile SKAL Internatinonal Marmara Kulübü üyeleri de katıldı.

Kadıköy Kaymakamı Tuncay Sonel tarafından karşılanan Nabi Avcı, Türkiye genelinde yoğun bir gündemi olduğunu dile getirerek, 2016 yılının turizm bakımından sıkıntılı geçtiğini ancak krizin aşıldığını söyledi.

Nabi Avcı

2019 RUSYA-TÜRKİYE KÜLTÜR VE TURİZM YILI…

Turizm ve kültür açısından Rusya ile eskisinden de iyi olacağımıza dair sinyaller olduğunu dile getiren Avcı; “Moskova’da bir araya geldiğimiz mevkidaşım Vladimir Medinski ile bir anlaşma imzaladık. 2019 yılını Rusya-Türkiye Kültür ve Turizm Yılı ilan ettik” dedi. Rusya’dan gelişlerde dikkate değer bir toparlanma olduğunu belirten Bakan Avcı; “2015 Ocak ayında Rusya’dan gelen 51 bin turist vardı. 2016 kriziyle bu sayı 21 bine düşmüştü. 2017 Ocak ayında ise sayı tam iki katına çıkarak 42 bine yükseldi. Şubat ayında da aynı şekilde artış var. Yaz için yoğun rezervasyonlar mevcut. Avrupa pazarında da Rusya ile kıyaslanmaz ama bir kıpırdanma var. Ancak gerek seçim yılı olması, gerek ırkçı söylemler nedeniyle Avrupa pazarında sıkıntılar yaşıyoruz. Sadece İngiltere pazarında artışlar görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Nabi Avcı

TURİZMCİLERİ DİNLEDİ

Yaklaşık 200 kişinin katıldığı toplantının basına kapalı bölümünde turizmcilerin sorunlarını da dinleyen Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, “deniz-kum-güneş” üzerinden pazarlama yapmanın yeterli olmadığını; sağlık, eğitim, kaplıca, doğal ve tarihi güzellikler üzerine de tanıtım ve pazarlama faaliyetleri yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Nabi Avcı

YEŞİL PASAPORT, KDV MUAFİYETİ TALEBİ

TÜRSAB Asya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ali Bilir, temsil ettiği sektörün sorunlarını içeren bir dosyayı Bakan Nabi Avcı’ya iletirken, ANI Tur’un sahibi Veli Çilsal de erken rezervasyon döneminde KDV’nin alınmamasını istedi. İrem Tur’un sahibi Murat Güleryüz, seyahat acentası sahiplerine yeşil pasaport verilmesi isteğinde bulunurken, Temizsoy Taşımacılık sahibi Ali Temizsoy ise turizm taşımacalığı yapan firmaların yüzde 18 olan KDV oranlarının yüzde 8’e indirilmesi talebinde bulundu.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir