Kadıköy Life, Kadıköy'ün bilinmeyen tarihi ile karşınızda!
 Dilek Karagöz

Kadıköy Life, Kadıköy’ün bilinmeyen tarihi ile karşınızda!

Kadıköy Life, Kadıköy’ün bilinmeyen tarihi ile karşınızda!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Yayın hayatında 15. yıla “merhaba” diyen Kadıköy Life, Kadıköy’e dair söylenecek sözlerin, yazılacak konuların zenginliğinin canlı bir örneği… Kasım & Aralık 2018 sayısında 84. kez okuyucusu ile buluşan Kadıköy Life, bu kez çarpıcı kapak dosyasında Kadıköy’ün saklı tarihini anlatıyor, her gün üzerinde dolaştığımız bu kadim mekânın büyüsünü anlamaya davet ediyor. Elbette bu kadarla sınırlı değil! Her biri diğerinden kıymetli isimlerle yapılmış söyleşi ve röportajları keyifle okurken, “sizden haberler” ile Anadolu Yakası’na ait başka yerde bulamayacağınız detayları öğreneceksiniz.

Kadıköy Life Dergisi’nin kapak konusunu Araştırmacı-Yazar Erhan Altunay ile konuşarak kaleme alan Dilek Karagöz, bu çarpıcı konuyu şöyle dile getiriyor: “İnsan üç boyutlu bir varlık. Geçmiş, şimdi ve gelecek… İçinde bulunduğumuz ve dolayısıyla zihnimizi şekillendiren boyutta, geçmişin geride, geleceğin de ileride olduğuna dair bir algıya sahibiz. Peki, ya biri size hem geçmişinizin hem de geleceğinizin yaşadığınız anın içinde saklı olduğunu söylerse? Üç boyutun da yaşadığınız anın içinde olduğunu ve akmaya devam ettiğini… Bu akışı dengede tutmak, yani ‘an’da kalmanın ise sadece zihnin farkındalık ve bilinç düzeyi ile ilgili olduğunu…

Kadıköy Life Dergisi

KADIKÖY’ÜN ENERJİSİ SAKLI TARİHİNDE YATIYOR…

Peki, her gün üzerinden geçtiğimiz sokaklara, alışveriş ettiğimiz dükkânlara, buluşma noktalarımıza ne kadar ve nasıl bir bilinçle bakıyoruz? Yaşadığımız kentin enerjisi hayatımıza etki ederken, her gün üzerinde otobüs beklediğimiz yolun aslında bir imparatorluk yolu olduğunu hissedebiliyor muyuz? Yaşadığımız mekânların hafızası da tıpkı biz insanlarınki gibi. Bugün Kadıköy’ü diğer ilçelerden ayıran o havasındaki, suyundaki farklılık, hepimizi buraya çeken ve çoğumuzun tarif edemediği enerjisinin kaynağı da tarihi… Bu sayıda, Kadıköy’ün altında yatan antik kenti anlattık. Bizans öncesi Roma dönemine dayanan imparatorluk yolları, antik tiyatrolar, saraylar, tapınaklar ve altarlar ile Kadıköy’ün altında uyuyan efsanevi kenti sayfalarımıza taşıdık. Araştırmacı-Yazar Erhan Altunay ile kehanet merkezi Kadıköy’ü yeniden keşfettik.”

HAVVA’NIN CEZASI VE TÜRKİYE’DEKİ KADIN SORUNU…

Kadıköy Life’ın 84. sayısında röportajlarını ve söyleşilerini okuyacağınız birbirinden kıymetli isimlerin arasında Perran Kutman, Bülent Ortaçgil, Kürşat Başar, Derya Köroğlu, Nino Varon ve Nermin Bezmen başı çekiyor. Nermin Bezmen’in Türkiye’de kadınların ve kız çocuklarının yaşadığı maddi ve manevi zulmü konu alan “Havva’nın Cezası” kitabı üzerinden yaptığımız röportajı içiniz burkularak okurken; Kadıköy’e dair hafızasındaki anıları paylaşan 7’den 70’e herkesin sevgilisi Perran Kutman’ın “Kadıköy, her dönem güvenilir bir yer olmuştur. O zaman da bugün de bir kadın gecenin bir vakti Kadıköy’de rahat rahat ve güvenli olarak istediği yere gider. O kadar özel ve çağdaş bir yerdir Kadıköy” sözlerine sizler de hak vereceksiniz. Her dönemin popüler şarkılarına imza atan Bülent Ortaçgil ile söyleşimizde ise, eskiden Kadıköy’ün bir sayfiye yeri olduğunu, bu nedenle rahat bir gençliğin ortaya çıkarttığı güzel eserlerin kendi yaşamında bugünün özünü oluşturduğuna tanıklık edeceksiniz.

KADIKÖY’ÜN ZAMAN BEKÇİLERİ: SAHAFLAR

Kadıköy ve Anadolu Yakası’ndaki yaşam kültürünün nabzını tutan Kadıköy Life, bu sayıda Kadıköy’deki sahaf kültürünün altını çiziyor. Zaman bekçileri sahafları sayfalarımıza taşırken, bu mesleğin nasıl bir manevi tatmin yarattığına bir kez daha şahit olacağız.

7 BİN 600 ADET, 144 SAYFA, ARŞİVLİK BİR SAYI…

Kadıköy başta olmak üzere, Anadolu Yakası’nda dağıtılmak üzere 15 Kasım 2018’de piyasaya sunulan 84. sayımız, 7 bin 600 adet tiraja sahip. Üsküdar, Beykoz, Şile, Çekmeköy, Ümraniye, Ataşehir, Maltepe, Kartal, Sancaktepe, Pendik ve Tuzla gibi ilçelerde de diğer sayılarımız gibi okurlarımızla buluşmaya devam edecek. Ayrıca bütün özel hastaneler, poliklinikler, tanı ve görüntüleme merkezleri, kafeteryalar, güzellik salonları, oteller, sanat galerileri, sinemalar, tiyatrolar ve bazı banka şubelerinde 2018 Aralık ayı sonuna kadar eksildikçe yenilenmek üzere dağıtılarak, Kadıköylüler ile buluşması sağlanacak.

SOSYAL MEDYA VE DİGİTAL YAYIN İLE HER YERDEYİZ…

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında özel haberlerimiz paylaşılmakta ve derginin dijital versiyonuna linkler verilmekte. Kadıköy Life’ın bir başka özelliği ise, dijital yayın ile İstanbul dışındaki bölgelere, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza da ulaşıyor olması. TURKCELL Dergilik başta olmak üzere b-Publisher, Magzter ve dMags platfotmlarında internet üzerinden de okunabilen Kadıköy Life, bu sayede daha fazla kitleye ulaşmakta ve hak ettiği ilgiyi fazlasıyla görmekte.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir