Kadıköy merkezli İKOD'dan bir ilk daha
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy merkezli İKOD’dan bir ilk daha

Kadıköy merkezli İKOD’dan bir ilk daha
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

1950’li yıllarda Amerika’da ortaya çıkan ve sonrasında tüm dünyada vazgeçilmez hale dönüşen “Arabalı Sinema (Drive-in Movie)” etkinliği kapsamında Kadıköy merkezli İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) üyeleri, Tuzla Marina Arena’da Hollywood’un efsaneleşmiş müzikal filmi Grease’i yarım asrı devirmiş klasik araçlardan izledi. Etkinlikte, John Travolta’nın yarış sahnesinde yer alan 1948 ve 1949 model her iki otomobilin muadilleri de filmin görselleriyle sergilendi.

Renkli organizasyonlarıyla adından söz ettiren İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği, bu kez 1950’li ve 60’lı yıllara ait, bir döneme damgasını vurmuş, birbirinden renkli Chevrolet, Ford, Cadillac, Plymouth, Desoto, Pontiac, Dodge gibi onlarca klasik araçla nostalji yaşattı. Rock’n Roll’un, komedinin, romantizmin ve sınırsız eğlencenin yer aldığı; başrollerini John Travolta, Olivia Newton-John ve Stockard Channing’in paylaştıkları Grease, Türkiye’de ilk kez arabalı sinema organizasyonuyla klasik otomobillerden izlendi.

TUZLA MARİNA ARENA’DA NOSTALJİK YOLCULUK…

Filmin yarış sahnesinde John Travolta’nın kullandığı beyaz renkteki 1948 model Ford ve siyah renkteki 1949 model Mercury, film sahnelerinden görsellerle süslenmiş şekilde ve spotlarla ışıklandırılarak dev perdenin her iki yanında yer aldı. İKOD üyelerinin dönem kostümleriyle katıldığı ve film koreografisiyle dans gösterilerinin de yer aldığı etkinlik, birçok konsere ev sahipliği yapan ve eşsiz bir deniz manzarasına sahip, İstanbul’un en büyük açık hava etkinlik alanı Tuzla Marina Arena’da gerçekleşti.

KLASİK OTOMOBİLLERİ GELECEĞE TAŞIYORLAR…

İKOD, klasik araçlarla arabalı sinema etkinliğini ilk kez geçtiğimiz yıllarda Casablanca, geçtiğimiz yıl ise Hababam Sınıfı filmleriyle gerçekleştirmişti. Kulübün amacı, birer tarihi değer olarak gördükleri klasik otomobilleri geleceğe taşımak ve yeni nesiller ile bir dönemin şahitleri olan bu araçları buluşturmak.

İKOD

Renkli organizasyonlarıyla adından söz ettiren İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD), bu kez 1950’li ve 60’lı yıllara ait, bir döneme damgasını vurmuş, birbirinden renkli Chevrolet, Ford, Cadillac, Plymouth, Desoto, Pontiac, Dodge gibi onlarca klasik araçla nostalji yaşattı…

ikod

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir