Kadir Toprakkaya

Kadıköy, mıknatıs gibi kendine çekiyor…

Kadıköy, mıknatıs gibi kendine çekiyor…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Hızla instagram fenomeni olma yolunda ilerleyen, sanal alemde onbinlerce takipçisinin her anını merak ettiği 18 yaşındaki paten sporcusu Melih Karakaya, Kadıköy Life Dergisi’ne konuştu.

Teknoloji geliştikçe dünya küçülüyor, hayatlar değişiyor. Kadıköy’de özellikle sahillerde sıkça görürsünüz, beton zeminler üzerinde süzülen, bank ve engellerden atlamaya çalışan patencileri… Kimilerine göre “Saatlerce paten kaymaktan ne anlarlar ki” yorumlarının yapıldığı gençlerin arasına karıştığınızda onları daha iyi anlayabilmek mümkün. “Paten sporu”, doğru ve dikkatli yapıldığında bir anlamda gençliği kurtaran, “uçuran” tarifsiz bir keyif aslında. Buna Kadıköy’ün eşsiz coğrafyası da eklenince, Anadolu Yakası genelinden gençler soluğu Kadıköy’de alıyor. Binlerce gencin arasında dikkat çeken isim ise Anadolu Yakası’nın ünlüsü, fenomen olma yolunda ciddi adımlar kat eden İçerenköylü Melih Karakaya…

Sevenleri hızla artan, sanal atmosferde binlerce takipçisiyle dikkat çeken Kadıköy aşığı Melih Karakaya...
Sanal atmosferde binlerce takipçisiyle ilgi odağı haline gelen Kadıköy aşığı Melih Karakaya…

“ONLAR BANA, BEN KADIKÖY’E AŞIK”…

Genç yaşında annesini kaybeden ve iki kardeşi ile birlikte hayata tutunmak zorunda kalan Melih Karakaya, ailesinin geçimi için şoförlük yapan babasına da katkı sağlamak amacıyla okulu bırakıp çalışmak zorunda kalmış. Maddi-manevi tüm zorluklara olgunlukla göğüs geren Melih’in fiziği ve paten sporuna olan ilgisi, kısa sürede instagramda 30 bine yakın takipçi kazandırmış. Günümüzde olağan instagram kullanıcılarının takipçi sayısının 1.000-3.000 bandında seyrettiği biliniyor.

“GELECEĞİMİN KADIKÖY’DE OLDUĞUNU HİSSEDİYORUM”…

İlk anlarda utanarak lafı adeta cımbızla ağzından aldığımız Melih; “Laf atmanın yöntemi değişti artık. Mütevazi olmayacağım, fiziksel görünümümü överek tanımadığım birçok insan internet üzerinden tarafıma ulaşıyor. Övgülerini de saklamıyorlar. Ancak beni Kadıköy’üm, beraberinde de geleceğim ilgilendiriyor” diyerek, Kadıköy’e adeta aşık olduğunun altını çizdi. Yakışıklılığı ve “metropol pozlarının” yanı sıra spora verdiği önemle kısa sürede dikkat çeken Melih, “Geleceğimin Kadıköy’de olduğunu hissediyorum” dedi.

“GENÇLER HOBİ EDİNİRSE, ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN ESER KALMAZ”…

Karakaya, sözlerine şu şekilde devam etti: “Uygun saatlerimizde arkadaşlarımız ile birlikte soluğu Kadıköy’de alıyoruz. Bazen 8-10 saat boyunca aralıksız paten kayıyoruz. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz ancak, eve geldiğimizde olduğumuz yere yığılıyoruz desek yanlış olmaz. Tekerlekler üzerinde de gitsek, paten en fazla kalori harcamaya neden olan sporlardan. Aynı anda vücudunuzun tamamı zihniniz ile birlikte çok hızlı çalışıyor. Hobi boyutundan baktığımızda patenin sapladığı mutluluk tarif edilebilir ama eksik kalır, ancak yaşanır. Bu huzuru yakalayan gençler de mutluluğu zararlı alışkanlıklarda aramaz, zaten buna vakti bile olmaz. Kendisi de istemez, çünkü hem bedeni hem de ruhu doymuştur.

PATENCİLER SERSERİ DEĞİL…

Kadıköylüler, patenci gençliği çok seviyor. Önce doğası, sonra da insanlarının sıcak ve geniş perspektifli bakış açısıyla Kadıköy, bizi mıknatıs gibi kendine çekiyor. Ancak biraz açık konuşmak gerekirse, daha farklı yerlerde aynı enerji ile paten kayamıyoruz. Biraz daha ileri gideyim; ‘Serseri’ değildir patenciler. Kadıköy’de olağan iken, farklı semtlerde paten kayanları ‘hava atmaya, dikkat çekmeye çalışan serseriler’ olarak göstermek isteyenler olabiliyor. Bu bizi kırmıyor, umursamıyoruz çünkü. İstanbul genelinde hızla algının değiştiğini görüyoruz. Bu algı değişikliğine sürekli katkı sağlamaya çalışıyoruz.

HAYALLERİMİ KENDİ KAZANCIMLA GERÇEKLEŞTİRMEK DAHA GÜZEL…

Belki yaşım küçüktü ama, kendimce ‘büyük’ olan işleri yapabileceğimi biliyordum. Aileme de yük olamazdım. Bostancı’da huzurla paten kayan birini gördüm ve ‘Ben de yapabilirim’ dedim. Kendi kazancımla ilk pateni aldım, ardından da profesyonel patenimi. Kendin kazanıp kendin harcayabilmek, büyük bir mutluluk bence…

KANATLARIMIZ YOK AMA, MARTILARI ÇOK İYİ ANLIYORUZ…

En samimi arkadaşımız, Rıhtım’da martılarımız… Onlar kanatlarıyla, bizler de tekerleklerimizle süzülüyoruz. Martılar rüzgarı kanatları altına, biz de kollarımızın altına alıyoruz. Onlar da çok büyük açılarla yan yatıyor, biz de… Kulaklığımızı takıp müzik dinleyerek süzülürken, hayatıma klip çektiğimi hissediyorum.

PATEN, GÜNLÜK YAŞANTININ İÇİNDE BAŞKA GÜZEL…

Gerek Maltepe sahilinde, gerekse de Anadolu Yakası’nın çeşitli kesimlerinde park ve bahçelerde patenciler için küçük sosyal donatılar mevcut. Yine de pateni gerçekten yüreğinde yaşayanları sokaklarda, deniz kenarında, halkın içinde görürsünüz. ‘İnsanlar bize bakıyor mu’ duygusundan değil, İstanbul’u yaşayabilmekten… İstanbul’u da en güzel yaşadığımız yerlerden biri Kadıköy. Haydarpaşa Garı’nı aldın mı arkana, değme keyfimize. Bizler çok mutluyuz!..”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir