Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı, İBB'ye devredildi
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı, İBB’ye devredildi

Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı, İBB’ye devredildi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı, İBB’ye devredildi.

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve mülkiyeti İETT’ye ait olan T3 Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvay Hattı’nın istasyonları, yolcu terminalleri, durakları, hatta çalışan raylı araçları, bu iş ve işlemlerle ilgili tesisleri, eklenti veya bütünleyici parçalarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bedeli mukabili bütün hakları ve sorumlulukları kapsayacak şekilde devredilmesini öngören protokol, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ele alındı. İBB Başkanı Mevlüt Uysal ve İETT Genel Müdür Vekili Ahmet Bağış’ın imzalarının bulunduğu devir protokolüne, CHP’li üyeler karşı çıktı. CHP Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, İETT’nin İSKİ gibi köklü kuruluşlardan biri olduğunu, kurumun eskiden çatı görevi gördüğünü ve tüm toplu ulaşımı koordine ettiğini, ancak son yıllarda ellerindeki yetki ve olanakların alındığını savundu.

HAKKI SAĞLAM: İETT’DEN ELİNİZİ ÇEKİN!..

İstanbul’da toplu ulaşımın ve raylı sistemin tökezlediğini, bunun da uygulanan yanlış politikalardan kaynaklandığını ileri süren Sağlam; “Bu yanlış kararlardan vazgeçilirse, İstanbul’un temel sorunlarının tamamı çözülür. İETT’den elinizi çekin” dedi. Eleştirilere cevap veren Hukuk Komisyonu Başkanı Osman Gökçebaş ise, Hakkı Sağlam’ın kamu yararına olan tüm kararlara muhalefet ettiğini söyledi.

OSMAN GÖKÇEBAŞ: KAMU ELİYLE HİZMETE DEVAM EDECEK…

Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvay Hattı’nın kaldırılmayacağını, kamu eliyle yine hizmet vermeye devam edeceğini dile getiren Gökçebaş; “Zaten 2011 yılında 2320 sayılı İBB Meclisi’nde alınmış kararda raylı sistemlerin Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiği belirtilmiş. Eski karara istinaden burayı Büyükşehir bünyesine alıyoruz. Halihazırda orayı yine belediyemizin iştiraki olan Ulaşım AŞ işletecek. İETT ayrı bir kurum değil, kamu hizmeti veren ve Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir kuruluştur. Bu tür kararların alınması gayet normaldir” şeklinde konuştu.

Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ…

CHP Meclis Üyesi Ercan Erdem de Kadıköy Belediyesi’nde 10 sene meclis üyeliği yaptığını ifade ederek, devrin para aktarmak amacıyla yapıldığını savundu. Halihazırda söz konusu tramvay hattının Ulaşım A.Ş tarafından işletildiğini dile getiren Erdem, İETT’nin malını Büyükşehir’e devretmenin doğru olmadığını iddia etti. Konuşmaların ardından İBB Meclisi İkinci Başkanvekili Göksel Gümüşdağ, imzalanan protokolü üyelerin oylamasına sundu. CHP’lilerin ret oyu verdiği devir protokolü, oy çokluğuyla kabul edilerek Meclis’ten geçti. Böylece, Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı‘nın İETT’den alınarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi onaylanmış oldu.

GÜNCEL BEDELİ YAKLAŞIK 11 MİLYON LİRA…

Raylı sistemlerin devir bedelinin bu hattın kayıtlı maliyet bedellerinin tamamından oluştuğu belirtilen protokolde, devir tarihinde İETT muhasebe kayıtlarında hattın duran varlıklarının ilgili hesaplardaki güncel değerinin 11 milyon 240 bin 963 lira olduğu vurgulandı. Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı’nın hesaplanan devir bedellerinin İETT’nin İBB’ye olan borcundan mahsup edileceği, varsa kalan miktarının Büyükşehir Belediyesi tarafından İETT’ye ödeneceği kaydedildi.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir