Kadıköy, otizme mavi ışık yaktı!
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy, otizme mavi ışık yaktı!

Kadıköy, otizme mavi ışık yaktı!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde kamuoyunun dikkatini otizme çekmek için başlatılan ve bütün dünyada ilgi gören “Mavi Işık Yak” (Light It Up Blue) kampanyasına Kadıköy’den de destek geldi, Boğa Heykeli mavi renge büründü.

Kampanya kapsamında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de binalar mavi ışıkla aydınlatıldı, haber spikerleri mavi kurdelelerini taktı, insanlar mavi giyerek sosyal medya hesapları üzerinden otizmle ilgili mesajlar verdi, otizmin farkında ve onların yanında olduklarını ifade ettiler. Kampanyanın Türkiye elçisi Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile Türkiye’nin batısından doğusuna pek çok bina mavi ışıkla aydınlatılırken, Kadıköy Boğa Heykeli de mavi ışık ile aydınlatılan mekanlar arasında yer aldı.

otizm

TÜRKİYE’DEKİ EN BAŞARILI OTİZM FARKINDALIK KAMPANYASI…

Birleşmiş Milletler tarafından otizmin hızlı artışı karşısında kamuoyunun dikkatini çekmek için deklare edilen 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde, Tohum Otizm Vakfı tarafından #otizmemaviışıkyak etiketiyle yapılan sosyal medya farkındalık kampanyası, gün boyunca 55 bin tweet alarak ve tüm gün TT listesinde yer alarak Türkiye’deki en başarılı otizm farkındalık kampanyası oldu.

OTİZM FARKINDALIĞI İÇİN TÜRKİYE MAVİYE BÜRÜNDÜ…

2 Nisan gecesi otizm farkındalığı için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Galata Kulesi, Çanakkale Şehitler Anıtı, Vodafone Arena, Şanlıurfa Balıklıgöl, Akmerkez, Sabancı Center, Akbank Kule, Zorlu Center, Four Seasons Otel, Halkbank Genel Müdürlüğü, Akasya AVM, DAP Burgu Kule, Spine Tower, Saphire, Amasya Kalesi ve Harşena Dağı, Konya Kelebek Vadisi, Kayseri Radison Blu Otel ve Ankara Hasan Doğan Stadyumu gibi birçok yer mavi renkle ışıklandırılarak; pek çok politikacı, sanatçı, sporcu, gazeteci ve yazar da #otizmemaviışıkyak etiketiyle mesajlarını paylaşarak “Otizme Mavi Işık Yak” kampanyasına destek verdi.

HER 68 ÇOCUKTAN BİRİ OTİZM RİSKİYLE DOĞUYOR…

Konu hakkında açıklama yapan Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer; “Nisan ayı boyunca dünyanın gündeminde olacak otizm konusuna binlerce kişinin mesajlarıyla sahip çıkmış olması, kamuoyunun büyük duyarlılığını ve beklentilerini yansıtıyor. Günümüzde her 68 çocuktan biri otizm riskiyle doğuyor. Ülkemizde 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352 bin otizmli çocuk ve genç eğitim, sağlık ve sosyal hizmetlerden faydalanmak için bekliyor. Bizler ‘Otizme Mavi Işık Yak’ diyerek, otizmli çocuklar için daha iyi bir gelecek taleplerini dile getirmiş olduk. Kampanyamıza katılan binlerce kişi ve kuruma teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir