Kadıköy Rıhtım'ın imara açılması protesto edildi
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy Rıhtım’ın imara açılması protesto edildi

Kadıköy Rıhtım’ın imara açılması protesto edildi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Kent Dayanışması, büyük tepkiyle karşılanan Rıhtım’ın imara açılması ve 20 bin kişi kapasiteli Kadıköy Ulu Cami Projesi’ni protesto etti. Kadıköy İskele Meydanı’nda düzenlenen eylemde “Kadıköy halkı kıyılarda yapılaşma istemiyor, “Obez kentin sindirim sistemini Kadıköy’e boşaltmayın”, “AKP elini Kadıköy’den çek”, “Ranta değil Marmara’nın temizliğine kafa yorun” yazılı pankartlar dikkat çekti.

Kadıköy Kent Dayanışması adına platform sözcüsü Gülsün Gökalp tarafından okunan basın açıklamasında, Diyanet İşleri Başkanlığı ile İl Müftülüğü’nün talepleri doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uygulama imar planlarında değişiklikler yaptığı belirtilerek, şunlar ifade edildi: “2015 yılında Kadıköy Rıhtım’a cami projesi hazırlanmıştı. Kadıköy Belediyesi, Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası’nın açtığı itiraz davaları devam ederken, İstanbul 5 Numaralı Koruma Kurulu söz konusu projeyi yeterli somut gerekçeler olmaksızın onayladı.

Kadıköy Rıhtım'a cami

RIHTIM’A CAMİ PROJESİ, SİYASAL ÇIKARLAR İÇİN KULLANIYOR…

Rıhtım’a yapılmak istenen 34 bin metrekarelik projenin gerekçesinde; ‘planlama alanında ve yakın çevresinde selatin cami (Osmanlı padişahlarınca ya da padişah eşlerince yaptırılan büyük, görkemli cami) veya Ulu Cami mahiyetinde bir caminin yer almaması’ belirtiliyor. Oysa ki bölgede yeterince cami olduğu biliniyor. Sayılarla ifade edersek bölgede 9 cami var, bunlardan 4’ü söz konusu alana yürüme mesafesinde. Fakat siyasi güç gösterisi için daha ihtişamlı bir cami isteniyor. Yer olarak da Rıhtım sahilindeki dolgu alanı uygun görülmüş.

KAMU MAL VE ARAZİLERİ YOK EDİLMEK İSTENİYOR…

46 buçuk metre yükseklikte 20 bin kişilik caminin minare yüksekliği 70 metre olacak. Ayrıca şadırvan, kültür merkezi, üç katlı ve bin 240 araç kapasiteli yeraltı otoparkı, hizmet ve ticaret alanı da proje kapsamında. Kadıköy Rıhtım‘da böyle bir projenin kabul edilmesi söz konusu değildir. Kamu mal ve arazileri, halkın yararı gözetilmeksizin siyasi çıkarlar ve propaganda uğruna kullanılmakta ve yok edilmek istenmektedir. Yaşam alanlarımızın talan edilmesine karşı yasal, sivil ve meşru haklarımızı kullanmaya kararlıyız.”

Rıhtım

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir