Kadıköy Sahaf Günleri'ne yoğun ilgi
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy Sahaf Günleri’ne yoğun ilgi

Kadıköy Sahaf Günleri’ne yoğun ilgi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliğiyle Ali Suavi Sokak’ta düzenlenen Kadıköy Sahaf Günleri, kitap severlerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. 17 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek olan, İstanbul’un farklı semtlerinden 42 sahafın katıldığı Kadıköy Sahaf Günleri’nde nadir bulunan kitap, dergi, plaklar, eski belge, evrak ve haritalar, Osmanlıca kitap ve mecmualar, imzalı, birinci baskı kitaplar ve her bütçeye uygun ikinci el kitaplar meraklılarını bekliyor.

Kadıköy Sahaf Günleri‘ni ziyaret eden Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Ziyaretçiler burada geçmişle günümüz arasında bir bağlantı kurarak, kendi tarih belleklerini canlandırıyor. Burada kitapların yanı sıra eski sandıklar içerisinde eski fotoğrafları görmek bile insanda ciddi bir dinamizm yaratabiliyor. İnsanların tercihlerini arttırmak bizim için önemli. Geçmişte çıkan, birçoğu ilk baskı ve az bulunan değerli kitapları bugün burada meraklılarıyla buluşturuyoruz” dedi.

ÜMİT NAR: İNTERNET DOLAYISIYLA KİTAP SATIŞLARI DÜŞTÜ…

Beyoğlu Sahaflar Derneği Başkanı ve Hermes Sahaf’ın sahibi Ümit Nar ise, internet ve çeşitli diğer etkenler dolayısıyla kitap satışlarının düştüğüne işaret ederek; “Yaz döneminde kitap satışları hepten zayıflıyor. Bunları biraz engelleyebilmek ya da göğüsleyebilmek için bu tip etkinlikleri yapıyoruz. Yayınevleri de aynı kaygıdadır eminim. Bu tür dışarı çıktığımız etkinlikler, bizim için nefes aldığımız alanlar oluyor” şeklinde konuştu. On yıldır sahaflık yaptığını dile getiren Nar, sözlerine şöyle devam etti:

Kadıköy Sahaf Günleri

İLK ŞART, İYİ BİR OKUR OLMAK!

“Ben de iyi bir okurum. Zaten hep de bunu savunuyorum. İyi bir sahafın öncelikle çok iyi bir okur olması gerekiyor. Çünkü buraya gelen insanların, kitabevine giden insanlardan edebiyat okuru anlamında bir farkı var. Bizim okur kitlemizin içinde ağırlıklı olarak üniversitede ödev hazırlayandan yüksek lisans ve doktora yapanlara kadar geniş bir yelpaze söz konusu. Dolayısıyla, bu insanlara hakkıyla hitap edebilmek için bu işi hakkıyla yapmalı ve iyi okumalısınız. İlk şart, iyi bir okur olmak…”

SÖYLEŞİ VE SERGİLER…

Kadıköy Sahaf Günleri, aynı zamanda edebiyat, tarih, kültür söyleşilerine ve sergilere de ev sahipliği yapıyor. “Osmanlı’dan Günümüze Kitapçı Etiketleri ve Exlibris’ler”, “Nazım Hikmet 116 Yaşında: Kendi Eliyle İlk Baskı Kitapları”, “Ali Suavi ve Jön Türkler” adlı üç sergi, etkinlik boyunca ziyaret edilebilecek.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir