Kadıköy, Sibirya'ya dönüştü; İşte o manzaralar
 Haber Merkezi

Kadıköy, Sibirya’ya dönüştü; İşte o manzaralar

Kadıköy, Sibirya’ya dönüştü; İşte o manzaralar
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Son yılların en sert soğuk hava dalgası, tüm Marmara Bölgesi ile birlikte İstanbul ve Kadıköy’ü de etkisi altına aldı. Yoğun kar sağanakları kimileri için mutluluk ve sevinci, kimileri için ise hüznü ve acıyı getirdi. Kadıköy Life Dergisi sokakların nabzını tuttu, beyaz gelinliği ve beraberinde getirdiklerini görüntüledi.

Cuma günü akşam saatlerinde aniden değişen hava, sadece 10 dakikada İstanbul’u Çatalca’dan Tuzla’ya kadar hızla beyaza bürüdü. Hava sıcaklıkları Kadıköy gibi sahil kesimlerinde bile -4 derece ve altına düşünce sağanak kar hızla birikti, birkaç saat içerisinde 15-20 santimetrelik kar örtüsü oluştu. Cumartesi sabahı ise Kadıköylüleri büyük bir sürpriz bekliyordu. Trafiğin yoğun olduğu ana arterlerde beyaz örtü oluşmuş, kar kalınlığı kaldırımlarda 15-20 santimetre, park ve bahçelerde 40 santimetreyi bulmuştu.

İLÇE GENELİNDE RENKLİ GÖRÜNTÜLER…

Göztepe 60. Yıl Parkı, Selamiçeşme Parkı ve Yoğurtçu Parkı gibi doğanın kendini daha çok hissettirdiği yerlerde karın tadını çıkaran aileler ve arkadaşları renkli görüntüler oluşturdu. Birçok kişi yoğun yağışı fırsat bilip kardan adam yaparken, “Kardan Deve” yapan kuaför esnafları hayli ilginç görüntüler oluşturdu. Boğa Heykeli ve Bahariye çevresinde de karlı manzaralar ilgi odağıydı. Diğer yandan, kamu kurum ve kuruluşları da evsizler ve yardıma muhtaç insanlar için tesislerini açtı, önlemler alındı.

KÖPEK DONDURAN SOĞUĞU…

Kadıköy’ün göbeğinde, Kuşdili Caddesi üzerinde buz kütleleriyle tek başına dolaşan sokak köpeği objektiflerimize yansıdı. Soğuktan bir hayli etkilendiği görülen sokak köpeğinin tüylerinden asılan buz tabakaları yürekleri sızlatırken; haber merkezimiz ve çevre sakinleri, sokak köpeğine yardım elini uzattı. Diğer yandan, kediler ve kuşlar da soğuktan en fazla etkilenen canlılardı. Kadıköy’de kedi evleri karların altına gömülünce kediler tamamen ortadan kayboldu. Birçoğu konacak dal bile bulamayan serçe ve kuşlar da dikkat çekerken, martı ve kargalar ilçenin dört bir yanında yiyecek arama kavgasına devam etti. Elektrik ve buz direkleri buz tuttu, büyük buz sarkıtları oluştu. Soğuk o kadar etkili geldi ki, birçok dükkanın elektronik tabelaları bile buzla kaplandı. Arabalarının sileceklerini camlarından kaldırmayanlar için kabus dolu saatler başlarken, birçok aracın motor kısımları dahi buz tuttu. Araçların üzerindeki kar örtüsü o kadar büyüdü ki, bazı otomobillerin büyük ölçüde kar altında kaldığı görüldü.

BAĞDAT CADDESİ’NDE MART 1987 KIŞINI HATIRLATAN KARELER…

İstanbul’a 10 gün boyunca beyaz esareti yaşatan meşhur Mart 1987 kışı kadar olmasa da, kalın kar tabakası ve Çarşamba gününe kadar etkili olacak soğuk hava, Bağdat Caddesi’nde geçmişi hatırlatmaya yetti. Bankamatiklerden sarkıtlar oluştu, ağaçlar eğildi, kaldırımlar kalın kar tabakasıyla doldu. Trafikte genel olarak aksama yaşanmazken; özellikle Göztepe 60. Yıl Parkı, Bağdat Caddesi sakinleri için ayaklarının altına serilmiş bir ödül gibiydi. Göztepe Parkı’nın bazı kesimlerinde kar kalınlığının 45-50 santimetreye ulaşması dikkat çekti.

YOĞURTÇU PARKI, BEYAZ GELİNLİK İLE YİNE ÇOK GÜZEL…

Çeşit çeşit doğal ve bir hayli yüksek ağaçları ile Yoğurtçu Parkı, kar örtüsüyle başka güzeldi. İşte Kadıköy Life objektiflerinden Kadıköy’de 2017 yılının ilk kar örtüsü…

Kadıköy

Hava sıcaklıkları Kadıköy gibi sahil kesimlerinde bile -4 derece ve altına düşünce sağanak kar hızla birikti, birkaç saat içerisinde 15-20 santimetrelik kar örtüsü oluştu…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir