Kadıköy STK'ları: Şeker fabrikaları özelleştirilemez!
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy STK’ları: Şeker fabrikaları özelleştirilemez!

Kadıköy STK’ları: Şeker fabrikaları özelleştirilemez!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Son günlerde gündemden düşmeyen şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararı, Kadıköy STK’ları tarafından protesto edildi. Kadıköy Belediyesi binası önündeki Atatürk heykeli önünde toplanan demokratik kitle örgütü temsilcileri; “Geleceğimizi karartacak bu satışa dur demek için tüm halkımızı destek vermeye çağırıyoruz. Cumhuriyet’in kaleleri şeker fabrikaları kapatılamaz, özelleştirilemez” mesajı verdi.

Basın açıklamasına katılım gösteren STK’lar arasında Acıbadem Halk Dayanışması, Atatürkçü Düşünce Derneği, Biz Kim Miyiz Biz Halkız Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim-İş 1 No’lu Şube, Kadın Partisi, Koşuyolu Çevre Gönüllüleri, Köy Enstitüleri Derneği, Memleket Sevdalıları Derneği, Onuncu Köy Derneği, S.O.S. Derneği, Tüm Öğretim Elemanları Derneği İstanbul Şubesi, Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi yer alırken, şunlar ifade edildi:

şeker fabrikaları

ŞEKER FABRİKALARI MİLLİ SERVETTİR…

“Değerli Kadıköy halkı ve basın mensupları, AK Parti hükümeti iktidara geldiği günden beri devletin kurumlarını satarak sıcak para elde etmeye çalışıyor. Bir yandan milli ve yerli sermaye denilirken; diğer yandan ülkemizin tünelleri, köprüleri, yolları, tarımı, ekonomisi yabancı sermayeye satılıyor. Yanlış politikalarla samanı bile ithal eden, dışarıya bağımlı, köylüyü, çiftçiyi, insanımızı yok eden uygulamalara mecbur bırakılıyoruz. 15 Temmuz kalkışmasından sonra siyasi iktidar, KHK’larla Cumhuriyet değerlerimizi birer birer ortadan kaldırma girişimleri uygulamaktadır. Sırada şeker fabrikalarının özelleştirilmesi var. Bu özelleştirme, Amerikan Cargill firmasına yapılacak. Cargill firmasına kapılar, 2001 yılında Bursa Orhangazi’de nişasta bazlı şeker üretmek üzere fabrika kurulmasıyla açıldı.

ZARARLARI SAYMAKLA BİTMEZ…

Sayın Başbakan; ‘Satmıyoruz, özelleştiriyoruz’ demektedir. Satmak veya özelleştirmek eş anlamlı olup, şeker pancarından şeker üretilmeyecek, yerine nişasta bazlı şeker veya bir diğer ifadeyle mısır şurubu üretilecektir. Nişasta bazlı şekerin yapısında fruktoz vardır. Maliyeti çok daha ucuz, sanayide kullanımı şeker pancarından elde edilen şekere göre çok daha kolaydır. Ancak nişasta bazlı şekerin insan sağlığı üzerindeki zararlı etkisi çok daha fazladır. Kısırlık, kanser, obezite, yağlı karaciğer, kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, çocuklarda büyüme bozuklukları gibi birçok hastalığa yol açabilmektedir.

ÖZELLEŞTİRİLEN HASTANELERE HASTA YATIRIMI…

Halen Cargill firmasının ürettiği nişasta bazlı şeker (mısır şurubu) tüm meşrubatlarda, hazır tatlılarda, bisküvilerde, kek ve pastalarda, dondurmalarda, tüm fabrikasyon ürünlerinde kullanılmaktadır. Ambalajların üzerinde ise açıkça yazılmamakta, sadece ‘şeker’ ifadesi kullanılmaktadır. Hamile kadınlarımız, çocuklarımız ve bizler, hepimiz hastalıklar için adayız. Özelleştirilen hastanelerimize hasta yatırımı yapılmaktadır. Daha önce de kamuya ait Et-Balık Kurumu, Tekel, Süt Endüstri Kurumu, Karayolları gibi kuruluşlar kapatılmayacak, özelleştirilecek denildi. Şimdi yerlerinde AVM ve rezidanslar var. Aynı uygulamayı şeker fabrikalarına yapacaklar, yerlerine AVM ve rezidanslar dikilecek.

SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN, ÇOCUKLARIMIZ İÇİN…

Değerli Kadıköy halkı, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine hep birlikte karşı çıkalım. Sağlıklı nesiller için, çocuklarımız ve Cumhuriyetimiz için, köylümüz ve çiftçimizin geleceği için iktidarın özelleştirme politikalarına DUR! diyelim. Bugün çoğu Avrupa ülkesinde nişasta bazlı şeker (mısır şurubu) kullanımı yasaktır. Emperyalizmin şeker pancarı üzerinden insanımıza yaptığı sömürü düzenine geçit vermeyelim. Hep birlikte fabrikasyon hazır yiyecekleri, her çeşit hazır tatlıyı, bisküvileri, kekleri, dondurmaları ve meşrubatları almayarak, nişasta bazlı şekeri protesto edelim. Unutmayınız ki insanın en temel hakkı, yaşam hakkıdır.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir