Kadıköy Süreyya Operası 10 yaşında!
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy Süreyya Operası 10 yaşında!

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi tarafından restore edilerek İstanbullulara kapılarını açan Süreyya Opera Sahnesi’nin 10. yılı kutlandı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) orkestrası ve solistlerinin sahne aldığı program, Süreyya Operası’nın tanıtım filminin gösterimiyle başladı.

Gecede konuşan İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Suat Arıkan; “Süreyya Paşa’nın operet hayaliyle yaptırdığı sahnede yaklaşık 650’ye yakın opera temsili, 450’ye yakın bale temsili yaptık. Ayrıca, ücretsiz olarak fuaye konserleri yaptık. Kadıköy Belediyesi ile aramızdaki bu ilişki sayesinde AKM’sizlik bizi öldüremedi, hala sesimiz çıkıyor. Sadece bizim coğrafyamızda ve ülkemizde değil, dünyanın birçok yerinde sorunların yaşandığı, oldukça kirlenen bir dünyada, burada inanın mucize yaptığımızı sanıyorum. Lütfen çocuklarınızı, gençlerinizi opera ve baleye bulaştırın. Başka kurtuluşu yok çünkü” dedi.

kadikoy-belediyesi-sureyya-operasi-on-yasinda-3

TARİHSEL BİR MİRAS, ÇAĞDAŞ ANLAYIŞLA ONARILIP HİZMETE SUNULDU…

“Devlet Opera ve Balesi ile Kadıköy Belediyesi, 10 yıldır Süreyya Operası’nda müzikseverlere güzel eserler sunuyor” diyerek sözlerine başlayan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise şunları söyledi: “Süreyya Opera Sahnesi’nde Devlet Operası temsillerinin yanı sıra belediyemizin düzenlediği oda müziği konserleri de yapılıyor. Bu konserlerin sayısı 10. yılında 365’e ulaştı. Ayrıca Borusan Quarteti, İstanbul Uluslararası Müzik Festivali, Uluslararası Opera Festivali gibi etkinlikler de burada izleyiciyle buluştu. Belediyemizin genç yetenekler için düzenlediği piyano ve keman yarışmalarında çok iyi sonuçlar elde ettik. Bu yıl ayrıca 10. yılımız kapsamında gençler arasında oda orkestrası için beste yarışması düzenledik. Süreyya Operası ile tarihsel bir miras, çağdaş anlayışla onarılıp hizmete sunuldu. İstanbul, on yıl boyunca opera ve bale sanatından mahrum kalmadı. Süreyya Operası’nın bu işlevlerini sürdürmesi için elimizden geleni yapmayı sürdüreceğiz.”

Süreyya Operası

10. SANAT YILINA ÖZEL GALA KONSERİ DÜZENLENDİ…

Her sanat sezonunda yaklaşık 180 temsil ve konseri, 80 bin seyircinin izlediği Süreyya Opera Sahnesi’nin 10. sanat yılının kutlandığı gecede, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve solistlerinin gala konseri gerçekleşti. Şef Roberto Gianola yönetimindeki konserde Alper Göçeri, Özgecan Gençer, Ayten Telek, Özge Kalelioğlu, Nesrin Gönüldağ, Deniz Yetim, Deniz Likos, Hande Ürben, Cenk Bıyık, Şebnem Ağrıdağ, Esra Ebacıoğlu Akcan ve Bülent Külekçi solist olarak sahne aldı. Konserde W. A. Mozart, Giuseppe Verdi, Jacques Offenbach ve George Frideric Handel gibi bestecilerin eserleri icra edildi.

Süreyya Operası

Süreyya Operası

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir