Kadıköy Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi açıldı...
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi açıldı…

Kadıköy Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi açıldı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ün mimarlık ve kültür mirasının değerli bir örneği olan Tarihi Şehremaneti Binası, restore edilerek “Kadıköy Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi” (TESAK) olarak yeniden halka açıldı. 100. doğum yılında artık Kadıköylüye kütüphane olarak hizmet verecek olan 120 bin kitap kapasiteli bina, sadece Kadıköylü değil, tüm İstanbullu kitapseverleri buluşturacak.

Kadıköy’ün en güzel ve değerli yapılarından olan Şehremaneti’ni restore den Kadıköy Belediyesi, binayı “Kadıköy Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi” olarak hizmete açtı. 15 Mart Cumartesi günü yapılan açılışta, TESAK’ın bilimsel yönlendirme ve danışmanlığını yapan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, şunları ifade etti:

BURANIN BİR CAZİBE MERKEZİ OLMASINI İSTİYORUZ…

“Bu açılışın, İstanbul’un kütüphaneli günlerinin başlangıcı olmasını diliyorum. Aslında tarih boyunca İstanbul, kütüphanesiz değil… 18. yüzyıldan beri okumaya açık kütüphaneler… Bunlar daha çok Suriçi’ndeydiler. Ama kimi zaman yanlış konsepti, kimi zaman da zamana uymadıkları için bu kütüphaneler kapanmış. Şimdi içinde bulunduğumuz bu sempatik, neo-klasik bina, bir kütüphane ve kültür merkezi oluyor. Burası halka açık bir kütüphane olmasının yanı sıra tematik toplantı, seminer gibi etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Buranın bir üniversite kampüsü gibi bir cazibe merkezi olmasını istiyoruz. Bu da başta siz Kadıköylüler olmak üzere tüm kitapseverlere bağlı… Bu eseri İstanbul’a kazandırdıkları için Başkan Selami Öztürk’e ve kültür şövalyesi Murat Katoğlu’na teşekkür ediyorum.’’

“KARA CEHALETİ ANCAK SANATLA YENERİZ…”

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, özlemini duyduğu özel bir yerin açılışını yapmaktan duyduğu memnuniyeti vurguladı.  Belediye yöneticiliği süresince Kadıköy’deki kültür-sanat hayatının gelişmesi için çok şey yaptıklarını anlatan Öztürk, ilçenin her yerini kültür merkezleri, heykeller gibi sanat nişaneleriyle döşediklerini söyledi. Öztürk, “Hatta Kadıköy artık İstanbul’un sanat hayatına yön verecek konumda… Kara cehaleti ancak sanatla yeneriz. Tüm bu projelerde siz Kadıköylülerin imzası var” diye konuştu.

CELAL ESAD BEY’İN HEYKELİ DİKİLECEK..

Başkan Öztürk, geçmişi boyunca farklı işlevleri olan Şehremaneti Binası’nın 1984’te restore edilerek, Kadıköy Belediyesi Meclis Binası olduğunu anımsatarak, Kozyatağı’ndaki Meclis’in inşa edilmesi ve taşınmadan sonra bu binayı bir ihtisas kütüphanesi yapmaya karar verdiklerini söyledi. Öztürk, sözlerine şöyle devam etti: “120 bin kitap kapasiteli bu kütüphane herkese açık. Bahçesi de insanların gelip çay-kahve içebilecekleri, kitaplarını okuyabilecekleri bir alan şeklinde düzenlenecek. Yan taraftaki Maliye’ye ait binalar da buraya devredilirse, daha hoş bir mekana kavuşulmuş olacak. Ayrıca, 1913–14 yıllarında Kadıköy Belediye Şubesi Müdürlüğü yapan, değerli aydın Celal Esad Arseven’in bir heykelinin buraya dikilmesi de Kadıköy’ün kültür hayatı açısından önem arzediyor.”

30 BİN KİTAPLIK BAĞIŞ…

Törende son olarak TESAK’a, çoğu babası Celal Bayar’ın olan 30 bin kitaplık koleksiyonunu bağışlayan Nilüfer Gülsoy da kısa bir konuşma yaptı. Kitapsever Kadıköylüleri selamlayan Gülsoy; “Emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum. Kitaplarımı, kitapseverlerle paylaşabileceğim bu kütüphane sayesinde… Bugün, benim hayalimin gerçekleştiği bir gün’’ yorumunu yaptı.

KILIÇDAROĞLU, KUTLAMA MESAJI GÖNDERDİ…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kutlama mesajı gönderdiği törene, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ve CHP Kadıköy İlçe Başkanı Necati Ekşi’nin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir