Kadıköy yine dünya basınında!
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy yine dünya basınında!

Kadıköy yine dünya basınında!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Geçtiğimiz günlerde İngiltere merkezli seyahat dergisi Time Out’un “En havalı 50 semt” listesine giren Kadıköy, dünya basınında adından söz ettirmeye devam ediyor. Kadıköy, bu kez de Amerika’nın önde gelen gazetelerinden The New York Times’ta “İstanbul’un Öbür Tarafı” başlığı ile yer aldı.

MİNİMUM BÜTÇE İLE MAKSİMUM EĞLENCE…

The New York Times’ın internet sitesinde seyahat başlığı altında, seyahat edenler tarafından İstanbul’un Anadolu yakasının genellikle ihmal edildiği belirtilerek, Kadıköy için “minimum bütçe ile maksimum eğlence” ifadesi kullanıldı. Lucas Peterson imzalı “İstanbul’un Öbür Tarafı” başlıklı yazıyı, Danielle Villasana’nın Kadıköy’ün farklı noktalarında çekilen fotoğrafları süsledi. Seyahat yazıları kaleme alan Peterson, İstanbul’un Avrupa yakasının Ayasofya ve Sultanahmet gibi noktalarla ilgi kaynağı olduğunu, fakat şehrin diğer yakasının ihmal edildiği yorumunda bulundu.

YELDEĞİRMENİ BÖLGESİNE ÖZEL ÖNEM…

Kadıköy’e dair detaylı bir yol haritası sunan yazar; alışveriş, mükemmel yiyecek, renkli sokakları keşif için yarım milyondan fazla insanın akın ettiği Kadıköy’ü gezmenin haftalar sürebileceğini aktardı. Yazısında Yeldeğirmeni bölgesine özel önem veren Lucas Peterson, Recaizade Sokak’ta eski eşyaların satıldığı noktalara, Karakolhane Sokak’ta yer alan sokak sanatlarına değindi.

Kadıköy

KADIKÖY’Ü ADIM ADIM TARİF ETTİ…

Kadıköy’de dondurmadan kahvaltıya, kafeden restoranta kadar pek çok işletmeyi adres gösteren ve yiyeceklerini öven yazar, Caddebostan Dalyan Park’ta çimlerin üzerinde eğlenen yurttaşlardan bahsetmeyi de ihmal etmedi. Kadıköy’deki kültür ve sanat hayatının hayranlık verici olduğunu vurgulayan yazar, Moda Sahnesi ve Süreyya Operası’ndan da ilgiyle bahsetti.

KADIKÖY, GÜLER YÜZLÜ İNSANLARIN YAŞADIĞI BİR ŞEHİR…

Kadıköy’ün dünya basınında övgüyle yer almasından duyduğu memnuniyeti belirten Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Kadıköy kültür, sanat ve spor gibi alanlarda güçlü bir kent. Bu durum, insanların sokakta birbirlerine karşı olan tavır ve davranışlarını da etkiliyor. Sanat, insanları daha naif ve güler yüzlü hale getiriyor. Sokakta yüksek sesle konuşan bile göremiyorsun” dedi. Yabancıların Kadıköy’ü sevmelerinin ve burada yaşamayı tercih etme sebeplerinin kendilerini evlerinde gibi hissetmeleri olduğunu söyleyen Nuhoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

KÜLTÜR-SANAT MERKEZLERİ, İNSANLARI KADIKÖY’E ÇEKİYOR..

“Yabancıların burada kendilerini evlerinde gibi hissetmelerinin temel nedeni, insanlardan aldıkları pozitif enerji. Bu bizi çok mutlu etti. Kadıköy sadece Türkiye’nin değil, dünyanın önemli kentlerinden biri. Kadıköy yeni keşfedilen bir yer değil, geçmişle bağlantıları kuvvetli bir kent. Fakat bu kadar öne çıkmasının sebebinin, son 5 yıl içerisinde özellikle kültürel alanlarda yaşanan artış olduğunu düşünüyorum. Belediyenin yeni hizmete açtığı Karikatür Evi, Gençlik Sanat Merkezi, Halis Kurtça Çocuk Sanat Merkezi gibi kurumların yanı sıra yeni açılan tiyatrolar, kültür- sanat merkezleri insanları buraya çekiyor. Eskiden de Kadıköy, bir kültür-sanat ve yaşam kentiydi, şimdi tüm bunların merkezi haline geldi.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir