Kadıköy'de 100 noktaya giysi kumbarası
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de 100 noktaya giysi kumbarası

Kadıköy’de 100 noktaya giysi kumbarası
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi, giyim eşyalarının geri kazanımı için yeni bir projeyi hayata geçirdi. İlçede 100 noktaya yerleştirilen kumbaralardan toplanan kıyafetlerden kullanılabilir olanlar, Açık Gardırop 2. El Giysi Mağazası aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Giysi, tekstil ve ayakkabı konabilen kumbaralar, bayram öncesi ilçenin erişimi kolay noktalarına konuldu. Böylece bayram temizliklerinde çıkan kıyafetler de ayrıştırılabilecek. Bu eşyaların mutlaka kullanılabilir durumda olması da gerekmiyor. Atık durumunda olan eşyalar da kumbaralara konuyor ve geri dönüşüme kazandırılmış oluyor.

giysi kumbarası

KUMBARALARIN YERLERİNE CEP TELEFONUNUZDAN ULAŞABİLECEKSİNİZ…

Kumbaralara bırakılan eşyalar, haftanın iki günü özel araçla toplanıyor ve ayrıştırma merkezine götürülüyor. Ayrıştırma merkezinde kullanılabilir olan kıyafetler ayrılarak, temizlemeye gönderiliyor. Kullanılabilir olan giysi ve ayakkabılar, gerekli temizlikleri yapıldıktan sonra Kadıköy Belediyesi Açık Gardırop 2. El Giysi Mağazası sayesinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Kullanılabilir durumda olmayan giysi ve tekstil malzemeleri ise, ayrıştırma merkezinde yapılan işlemlerin ardından geri dönüşüme gönderiliyor. Giysi, tekstil, ayakkabı kumbaralarının yerleriyle ilgili cep telefonu aplikasyonu, kısa bir süre sonra hizmete girecek.

giysi kumbarası

HEM DAYANIŞMA, HEM DOĞAYI KORUMA…

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, tekstil atıklarının toplanması projesinin yeni olmasına rağmen Kadıköylüler tarafından büyük ilgi gördüğünü belirterek; “İlk etapta 100 farklı noktaya yerleştirdiğimiz kumbaralara gösterilen ilgi, ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösterdi. Kumbaraları bayram öncesi yerleştirdik. Böylece bayram öncesi yapılan temizlikte çıkan eşyalar buralara bırakılabilir. Hem doğayı koruyan, hem de dayanışmayı büyüten bu kumbaralara ilginin önümüzdeki günlerde daha da artacağından eminim” şeklinde konuştu.

KADIKÖYLÜLERDEN GİYSİ KUMBARASI PROJESİNE YOĞUN İLGİ…

Giysi Kumbarası projesine Kadıköylü mahalle muhtarları ve yurttaşlar da büyük ilgi gösteriyor. 15 senedir mahallesinde gönüllülerle birlikte kıyafet toplanıp, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını söyleyen 19 Mayıs Mahallesi Muhtarı Soner Arafal; “Her sokakta bu kumbaraları görüyoruz. Bizim için çok iyi bir proje oldu” dedi.

giysi kumbarası

MUHTAR AYMAN: KORUNAKLI BİR KUMBARA ÇOK İYİ OLDU…

Caferağa Mahalle Muhtarı Zeynep Ayman ise, muhtarlıklara ciddi anlamda atık giysi geldiğini ifade ederek; “Korunaklı bir kumbaranın olması, kişilerin muhtarlığın açık olmadığı zamanlarda da ulaşımına imkan sağlayacaktır. Teşekkür ederiz, çok iyi oldu. Mahalle sakinlerinin şimdiye kadar olduğu gibi, daha da artarak kullanmadıkları kıyafetlerini atık giysi kumbaramıza getirmelerini isteriz” açıklamasında bulundu.

giysi kumbarası

AÇIK GARDIROP, 17 YILDIR HİZMET VERİYOR…

Kadıköy Belediyesi, 17 yıldır uyguladığı Açık Gardırop 2. El Giysi Mağazası ile Kadıköylülerin verdiği destekle binlerce malzemeyi ihtiyaç sahipleriyle buluşturuyor. Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Açık Gardırop 2. El Giysi Mağazası, salı günleri erkek ve evsizlere, çarşamba günleri ise ihtiyaç sahibi ailelere dağıtım yapıyor. Açık Gardırop’un adresi ise şu şekilde: Eğitim Mahallesi Ahsen Çıkmazı Sok. Sadıkoğlu Plaza 4 No: 2/3 Kadıköy

giysi kumbarası

Kadıköy’de belirlenen 100 noktaya giysi kumbarası yerleştirildi. Kumbaralardan toplanan kıyafetlerden kullanılabilir olanlar, Açık Gardırop 2. El Giysi Mağazası aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir