Kadıköy'de 23 Nisan coşkusu
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de 23 Nisan coşkusu

Kadıköy’de 23 Nisan coşkusu
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda coşkuyla kutladı. 7’den 70’e binlerce yurttaşın akın ettiği etkinlikte, en mutlu olanlar çocuklar oldu. Konserlerden oyunlara, pandomim sanatçılarından cansız heykellere kadar birbirinden renkli anların yaşandığı programda, çocuklar bayramı doyasıya kutladı.

Özgürlük Parkı’nda en çok ilgi çeken etkinliklerden biri de, kuklalar eşliğinde düzenlenen Çocuk Meclisi oldu. Meclis mobilyaları ve kürsüsünün yerleştirildiği alanda, Tiyatro Gülgeç’in kuklaları Tarçın ve Emre söz aldı. Temsili olarak ilk kez kurulan Çocuk Meclisi’nde yer alan Tarçın ve Emre’ye, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da eşlik etti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

AYKURT NUHOĞLU: BU ÜLKENİN GELECEĞİ SİZLERSİNİZ…

Meclis yetkilerini bir günlüğüne çocuklara bırakan Nuhoğlu; “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Bu ülkenin geleceği sizlersiniz, bu ülkeyi sizler yöneteceksiniz. O yüzden ben de bu meclisin yönetimini size devrediyorum” diyerek, sahneyi Tarçın ve Emre isimli kuklalara bıraktı. Tarçın ve Emre de çocukların daha özgür hayaller kurabilmeleri, çocukların haklarını konuşabilmeleri için mecliste söz aldı. Alanda ayrıca çocukların haklarını öğrenebilmeleri için Çocuk Hakları Bildirisi dağıtıldı.

ÖZGÜRLÜK PARKI KARNAVAL YERİ GİBİYDİ…

Özgürlük Parkı’nın her bir köşesi, rengarenk görüntülere sahne oldu. Tahta bacaklı oyuncuların, jonglörlerin, tek tekerlekli bisikletlilerin yaptığı geçit töreni izleyenleri coşturdu. Alanın en ilgi çeken kısmı, cansız mankenler oldu. Çocuklar, cansız mankenler ve birbirinden ilginç kostümleri olan sahne sanatçıları ile fotoğraf çektirmek için adeta birbirileriyle yarıştı.

PARKIN HER KÖŞESİNDE AYRI BİR ETKİNLİK…

Özgürlük Parkı’na kurulan oyun platformları küçük yaşta çocukların ilgisini çekerken, birbirinden çeşitli oyun atölyeleri şenliğe renk kattı. Çocukların tiyatrodan spora, müzikten karikatüre pek çok konuda deneyim kazandığı etkinlikler kapsamında Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi tarafından hazırlanan “Empati Sahnesi”, “Gözleri Bağlı Satranç”, “İşaret Dili Atölyesi” ve “Anlat Bakalım” atölyeleri yoğun ilgi gördü. Çocuk Sanat Merkezi tarafından hazırlanan “Bir Çocuğun Otoportresi” atölyesi; Karikatür Evi tarafından hazırlanan “Karikatür Atölyesi”, Toplumsal Eşitlik Birimi tarafından hazırlanan “Benim Haklarım” atölyeleri, çocuklar için birer eğlence merkezine dönüştü. “Uçurtma Atölyesi”, “İp Sanat Atölyesi”, “Spor Atölyesi”, “KompostAtölyesi”, “Arkeoloji Atölyesi”, “Kukla Atölyesi” gibi renkli birçok etkinlik, katılımcılara güzel anlar yaşattı.

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir