Kadıköy'de bağımlılıkla mücadelede önemli adım; ÇEMATEM
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de bağımlılıkla mücadelede önemli adım

Kadıköy’de bağımlılıkla mücadelede önemli adım
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Madde bağımlılığı olan çocuk ve ergenleri tedavi etmek amacıyla Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan Çocuk ve Ergen Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) hizmete alındı. Açılış törenine katılanlar arasında İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu, Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadrettin Pençe, İl Sağlık Müdürlüğü 2. Bölge Kamu Hastaneleri Başkanı Prof. Dr. Kamil Özdil yer aldı.

Hastanenin çalışmalarına ilişkin ilgililerden bilgi alan ve daha sonra ÇEMATEM binasını gezen Kemal Memişoğlu, esas amaçlarının çocuk yaştaki kişilerin bağımlılıkla tanışmasının engellenmesi olduğunu belirterek; “Ancak birey bağımlılıkla tanıştıktan sonra da bu çocukları kurtarmak bizim görevimiz. Gerçekten çok ihtiyaç olan Çocuk ve Ergen Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi’yle tedavi tamamen tamamlanmış olacak. Esas fonksiyon, tedaviyle beraber bu çocukların bir daha bağımlılıkla muhatap olmamalarını sağlamak. Bağımlılığı, ülkenin genç nesline bir saldırı olarak görüyorum. Bunu da hep beraber püskürteceğiz diye düşünüyorum” dedi.

Çocuk ve Ergen Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi (Çematem)

KAYMAKAM ÖZARSLAN: SAHADAKİ ARZ TAMAMEN YOK EDİLMELİ…

Kadıköy Kaymakamı Özarslan ise bağımlılıkla mücadele kapsamında sahada arzın tamamen yok edilmesi ve talebi durdurmak için çok ciddi çalışmalar yürüttüklerini aktararak; “Şu bahçe duvarlarının dışında hükümetimizin iradesi, toplumumuzun desteğiyle gelen büyük bir güçle emek sarf ediyoruz. İnşallah bu merkezimize ihtiyaç duyan insanlarımızın sayısı az olur. Ancak buraya gelenlerin de bambaşka bir ruh haliyle, buradan tedavi olarak ayrılmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

BİLİMSEL VE KAPSAYICI TEDAVİ HİZMETİ SUNACAK…

İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki ilk ve yataklı tek ÇEMATEM servisi olan merkez, bağımlılıkla mücadelede önemli bir misyonu da üstlenecek. Merkezde çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları öğretim üyesi, uzman hekim, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve deneyimli hemşirelerden oluşan ekip, bilimsel ve kapsayıcı tedavi hizmeti sunacak. ÇEMATEM’de 12 hasta yatarak takip edilebilirken, iki hasta da yakın bakım odasında izlenebilecek. Hastalar serviste geçirdikleri dönemde hem madde bağımlılığından arınacak, hem de ek ruhsal bozukluklar açısından değerlendirilebilecek. Ayrıca hastalara aile sorunları, mesleki eğitim zorlukları ve sosyal beceriler açısından da düzenli grup ve bireysel terapiler verilecek.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir