Kadıköy'de bir İstanbul beyefendisi
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de bir İstanbul beyefendisi

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Turhan Selçuk’un çizgi roman kahramanı “Bir İstanbul Beyefendisi Abdülcanbaz”, Kadıköy’de gezintiye çıktı. Abdülcanbaz’ın ilk durağı, Kadıköy Belediyesi bahçesi oldu.

Geçtiğimiz haftalarda Yaşam Koçu Afet, Öğreten Adam ve Oğlu, Daral Timsah, Fırat, Robinson Crusoe ve Cuma, Gönül Adamı, Fethiye Nene gibi mizah dergilerinin kahramanlarını kaldırımlara taşıyan Kadıköy Belediyesi, usta mizahçı Turhan Selçuk’un çizgi roman kahramanı Abdülcanbaz’ın heykelini yaptırdı. Kısa bir süre sonra Hasanpaşa’da restore ettiği Karikatür Evi’ni hizmete açacak olan Kadıköy Belediyesi’nin yaptırdığı heykel, tüm ilçeyi dolaşarak Karikatür Evi’ni müjdeleyecek. Abdülcanbaz’ın son durağı ise Karikatür Evi olacak.

TAHAMMÜLÜ OLMAYAN, MÜCADELECİ BİR KAHRAMAN…

Abdülcanbaz’ın Kadıköy Belediyesi ziyaretine ilişkin konuşan Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Abdülcanbaz haksızlıklara tahammülü olmayan, mücadeleci bir kahraman. Daima iyi ve dürüstün yanında oldu. Bizi ziyaret edip, denetledi. Biz bu ziyaretten çok memnun kaldık. Umarım kendisi de bizden memnun kalmıştır” dedi.

MİZAH, OTORİTEYE KARŞI EN GÜÇLÜ SİLAHLARDAN BİRİ…

Abdülcanbaz’ın bir dönemin önemli kahramanı olduğunu belirten Nuhoğlu; “Abdülcanbaz heykeli ile hem onu yeni kuşaklara tanıtmak, hem de iyiliğin mutlaka kazanacağını hatırlatmak istedik” şeklinde konuştu. Başkan Nuhoğlu, Karikatür Evi’ne ilişkin ise mizahın otoriteye karşı en güçlü silahlardan biri olduğunu ifade ederek; “Karikatür Evi’nde mizahla tanışacak olan çocuklarımız ve gençlerimiz, dünyaya daha farklı daha umutlu bakacaklar” açıklamasında bulundu.

ÇOCUKLAR MİZAHLA TANIŞACAK…

Karikatür Evi için Karikatürcüler Derneği ile protokol imzalayan Kadıköy Belediyesi, özellikle çocukları mizahla tanıştırmayı hedefliyor. Karikatürcüler Derneği bünyesinde bulunan 10 orijinal karikatürün sergileneceği merkezde, atölyeler dışında ulusal ve uluslararası sergiler ile paneller de düzenlenecek.

Karikatür Evi

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir