Nusret Karaca

Kadıköy’de çürümeye terk edilen köşk; Kızıltoprak Öğretmenevi

Kadıköy’de çürümeye terk edilen köşk; Kızıltoprak Öğretmenevi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’de insana huzur veren, gökyüzünün yeşil ile kucaklaştığı, rüzgârın saçlarınızı ve yüzünüzü okşadığı bir mekan Kızıltoprak Fatma Şadiye Toptani Öğretmenevi… Semt sakinlerinin dost sohbetleriyle ayrı bir anlam kazandırdığı özel bir yer.

Benim de dostlarımla söyleştiğim, yazılarımı yazdığım bir yuva. Bu güzel ortamda tarih öğretmeni ve bir yazar olarak içimi sızlatan tek görüntü, bahçe içinde yer alan köşkün içler acısı durumu. Adeta dökülüyor ve tüm girişimlere rağmen bir türlü tadilat yapılamıyor köşkte. Bizlerden hatırlatması; göçmeden, yanmadan kurtaralım bu tarihi binayı. Yine işlevini sürdürsün aynı şekilde. İçimiz sızlamadan huzurlu bir çay içsek yine dostlarla….

Kızıltoprak OğretmeneviKÖŞKÜN TARİHÇESİ…

1876 yılında ilan edilen 1. Meşrutiyet’in ardından 19 Mart 1877’de açılan Osmanlı Mebuslar Meclisi’nin 141 üyesinden biri olan Arnavutluk temsilcisi Esat Toptani Paşa, İstanbul’da Fatma Şadiye Hanım ile evlenir ve şimdi öğretmenevi olan köşke taşınır. Bahçe girişinin sağ tarafında uzun bir bölüm yaptırır. Bu bölümün altı büyük odasından en sonundaki at ahırıdır. Esat Toptani Paşa, II. Abdülhamit’e tahtan indirilme kararını bildirenlerden biridir. 1918 yılında Arnavutluk’a kral olma mücadelesinde Ahmet Zağa’ya yenilir, Paris’e gider. 1925 yılında bir Arnavut tarafından öldürülür. Çocukları yoktur. Fatma Şadiye Hanım, Kâhya Sokak’taki başka bir eve taşınır. Öğretmenleri çok sever. 1949 yılında zamanın valisi Fahrettin Kerim Gökay’a köşk hakkında düşüncesini açar. 1960’da mülkiyeti Mal Müdürlüğü’nde olmak üzere, muallimlere dinlenme yurdu olan köşkte 1980 yılında, Emekli Öğretmenler Derneği’nin genel merkezi faaliyete başlar. 1992 yılında öğretmenevi halini alır ve günümüzde de eğitimcilerin dinlenme mekânı olarak işlevini sürdürür.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir