Kadıköy'de can dostlarımız 'betonlaşma' mağduru
 Deniz İhsan Taşdelen

Kadıköy’de can dostlarımız “betonlaşma” mağduru

Kadıköy’de can dostlarımız “betonlaşma” mağduru
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Hayvanseverliği ve sevimli dostlarımıza yönelik örnek projeleriyle dikkat çeken Kadıköy’de gün geçtikçe artan betonlaşma, hayvanlarımızın tuvalet ihtiyaçlarını giderebileceği alanları daraltıyor, engellemeler açığa çıkarıyor.

Hızlı ve yoğun kentleşmenin hayvanlar açısından en büyük sorunlarından biri, tuvaletlerini yapabilecek noktaların yetersiz olması. Bu yetersizlik, can dostlarımızı kaldırımlara ya da çocukların oyun alanlarına doğru itiyor. Kaldırımlarda, sokaklarda kötü görüntü oluşturan, çevreyi olumsuz şekilde etkileyen bu durum hayvanların değil, rant ve para hırsı uğruna onlara yeterli alanları oluşturamayarak hareketlerini kısıtlayan bizlerin sorumluluğunda.

KADIKÖYLÜLERDEN YEREL YÖNETİMLERE ÇAĞRI…

Kadıköy genelinde kaldırımlar ve parklardaki çocuk oyun alanları ile özellikle de kum kısımların can dostlarımızın tuvalet alanı haline gelmesi üzerine Kadıköylüler, konuya çözüm bulunması için yerel yönetimlere çağrıda bulunuyor. Öneriler arasında ise, sahipli hayvanlar için tuvalet poşeti kutularının oluşturulması ve belirlenen noktalara hayvanlar için kumdan yapılmış tuvaletlerin yerleştirilmesi geliyor. Böylelikle hem sevimli dostlarımız, hem de çevre için olumlu sonuçlar alınabilecek.

Caferağa Mahallesi Muhtarı Zeynep Ayman

MUHTAR ZEYNEP AYMAN: ALTERNATİFLER ÜRETİLEBİLİR… 

“Sokak hayvanlarına fazla toprak kalmadı işin açıkçası. Her yeri betonlaştırdık. Onun haricinde bulabildikleri toprak parçasında tuvalet ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Sahipli hayvanların tuvaletlerini sokaklara yapmalarına daha sık rastlıyoruz ne yazık ki. Hatta çoğu zaman cebimde poşet varsa, insanlara ‘Poşetinizi galiba unuttunuz’ diyerek poşet verebiliyorum. Fakat çok duyarlı olmadıklarını görüyorum. Tabi hepsini aynı kefeye koymak çok yanlış, ama pek çoğu hayvanlarının pisliklerini yerden almıyor” şeklinde konuşan Caferağa Mahallesi Muhtarı Zeynep Ayman; “Kadıköy Belediyesi şu ana kadar birtakım çalışmalar yaptı. Muhtarlıklara sevimli patili çöp torbaları bıraktılar, fakat çözüm olmadı. Belki alanlarda çöp poşeti alabilecekleri yerlerin olması işi çözümleyebilir. Ayrıca parklarda hayvanların tuvaletlerini yapmaları için özel birtakım bölümler olması da çözüm olabilir. Çünkü çoğu zaman hayvanlar tek kum olarak gördükleri alan olarak çocukların kum havuzuna girip, oralara tuvaletini yapıyorlar. Anne babalar da haklı olarak buna tepki veriyorlar. Bunu önlemek adına belli alanlara sadece hayvanlara ait böyle noktalar yapılabilir” diyerek, sorunun çözülmesi adına yapılabilecek alternatiflerin altını çizdi.

betonlaşma

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir