Kadıköy'de engeller kalkıyor
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de engeller kalkıyor

Kadıköy’de engeller kalkıyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi, engelli vatandaşların ilçede sosyal yaşama katılabilmesi için eğitimden sağlığa, ulaşımdan iş ve istihdama kadar geniş bir yelpazede projelerini sürdürüyor. Kadıköy Belediyesi Sosyal Destek Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi; 2016 yılında 75 engelli bireye özel eğitim danışmanlığı, 89 bireye psikolojik danışmanlık, 32 bireye yaşam koçu danışmanlığı hizmeti sundu.

2014’ten bu yana faaliyette olan ve engelli bireylere yönelik eğitim, sağlık, ulaşım, iş ve istihdam, danışmanlık hizmetleri veren Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi’nin engelli vatandaşlara yönelik yürüttüğü proje ve hizmetlerden başlıcaları şöyle:

Kadıköy'de engeller kalkıyor

ENGELSİZ ULAŞIM…

Kadıköy’de yaşayan engelli, yaşlı, ulaşım engeli bulunan tüm vatandaşlar, ücretsiz olarak istedikleri yere evlerinden alınıp götürülüyor, tekrar evlerine bırakılıyor. Bireyin, sağlık raporuyla engelli olduğunu belgelemesi gerekiyor. Randevu sistemiyle çalışıyor. Gidilecek yer ve saat önceden bildirilip, randevu alınıyor. Engelli birey, refakatçileri eşliğinde kapıdan alınıyor ve gideceği yere ücretsiz bırakılıyor. Aynı işlem dönüş için de uygulanıyor. Refakatçi bulunmaması durumunda ise belediye görevlileri refakat desteği veriyor.

Kadıköy'de engeller kalkıyor

SESLİ KÜTÜPHANE…

Sesli Kütüphane, tüm engelli gruplarına açık. Sesli Kütüphane’de insan sesiyle veya bilgisayar sesiyle okunmuş kitaplar mevcut. Basılı metin kitaplar da var. Arzu eden engelli vatandaşlar, bu kitaplara internet üzerinden siteye üye olarak erişebiliyor, istedikleri kitabı indirebiliyor ve okuyabiliyor. Gönüllü vatandaşlar arzu ederlerse gelip, mevcut okuma kabinlerinde kitapları seslendirebiliyor. Birçok üniversiteden sosyal sorumluluk dersleri kapsamında öğrenciler, engelliler için kitap seslendiriyor.

Kadıköy'de engeller kalkıyor

İŞ VE İSTİHDAM OFİSİ…

İş ve İstihdam Ofisi, üyelere istihdam öncesinde özgeçmiş formu oluşturma, iş başvurusunda bulunma, iş mülakatlarında sağlıklı iletişim kurma konularında danışmanlık hizmeti veriyor. Birime kayıtlı üyelerin, engelli açığı bulunan firmalara nitelikleri doğrultusunda yönlendirilmeleri sağlanıyor. Birime kayıt yaptırmak için tam teşekküllü devlet hastanesinden yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğunu gösteren bir engelli raporu alınması gerekiyor. Engelliler birime internet üzerinden de kayıt yaptırabiliyorlar.

Kadıköy'de engeller kalkıyor

DESTEKLİ İSTİHDAM VE İŞ KOÇLUĞU…

Kadıköy Belediyesi’nin bu konuda bir ilki gerçekleştirdiğini ifade eden Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi Sorumlusu, Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi, Gelişim Psikolojisi Uzmanı Demet Gülaldı, Destekli İstihdam ve İş Koçluğu Projesi’ni otizmde uygulayan ilk belediye olduklarını belirtti. Gülaldı, bu modeli başarıyla uygulayarak otizmli bir bireyin istihdamını sağladıklarını ifade etti.

engelli istihdamı

TEKERLEKLİ SANDALYE ŞARJ İSTASYONU…

Engelli bireyin tekerlekli sandalye aküsünü şarj edebilmesi için düşünüldü. Kadıköy Belediyesi’nin bahçesi, Bahariye Caddesi ve Kalamış Parkı’na akü şarj istasyonu yerleştirildi. Kalamış Parkı, tamamen engelsiz park haline getirildi. Engelli bireyler için bir tuvalet ve anneler için bebek bakım ünitesinden oluşan bir ünite yapıldı.

OKULLARDA FARKINDALIK ÇALIŞMASI…

Düzenli olarak okullara gidilip, ortaokul ve lise öğrencilerine engellilik anlamında eğitimler veriliyor. Bu dönem haftada iki okul olmak üzere ilçede toplamda 30-32 okulda eğitimler verildi. Eğitimlere psikolog ve özel eğitimci, merkez bünyesinde çalışan tekerlekli sandalye kullanıcısı uzman görevli katılıyor. İki meslek elemanı gidip, öğrencilere engelli farkındalığı anlamında eğitimler veriyor.

SOSYAL YAŞAM BİRİMİ…

Kadıköy Belediyesi Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi’nde ebeveynlerin hastane randevusu, alışveriş vb. gibi acil işleri çıktığında çocuklarını yarım gün veya birkaç saat gönül rahatlığıyla bırakabilecekleri bir sosyal kulüp var. Burası rutin-sürekli bırakabilecekleri bir yer değil. Ama belirli zamanlarda işleri çıktığında bırakabiliyorlar. Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi olarak yapılan resim, ritim, el sanatları, dans, drama gibi atölye çalışmalarıyla engelli bireylerin sosyalleşmesi, hobi edinmeleri, özgüvenlerinin artması sağlanıyor. Sinema, tiyatro, yemek, piknik, yaz kampı gibi sosyal etkinlikler de unutulmuyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir