Kadıköy'de fantastik bir hayal dükkanı; Özgür Takıl
 Ceyhun Diribaş

Kadıköy’de fantastik bir hayal dükkanı; Özgür Takıl

Kadıköy’de fantastik bir hayal dükkanı; Özgür Takıl
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ü Kadıköy yapan biraz da sosyal hayatın farklı, çeşitli ve özgür olması. Biz de Kadıköy Life olarak yaklaşan Cadılar Bayramı kutlamalarına binaen, Kadıköy’ün en fantastik dükkanlarından Özgür Takıl Kostüm & Maske’ye yolumuzu düşürdük; bu hayal ve masal dünyasının kostüm, maske ve aksesuarlarını yaratan Özlem ve Özgür Öztel kardeşlere konuk olduk.

Bahariye Caddesi’nin hareketli ruh halinden Moda’ya çıkarken sağ tarafta yer alan Özgür Takıl’dan içeri giriyoruz. Girer girmez fantastik bir dünyanın içinde buluyoruz kendimizi. Süpermen, King Kong kostümleri, binbir çeşit maske ve sayısız aksesuarlar, insanın içindeki çocuğu bir anda ortaya çıkarıyor. Heyecanla söyleşimize başlıyoruz. Darth Vader, göz ucuyla bizi izliyor sanki sessizce.

özgür takıl

ÖZGÜN TASARIMLARLA DOLU FANTASTİK BİR DÜNYA…

Özlem Öztel; “Dört yıllık Kadıköylüyüz ama tarihçemiz 15 yıl öncesine, Taksim Atlas Pasajı’na dayanıyor” diyor. Taksim’in o bohem ortamında kostümcü açma fikri o zaman belirmiş akıllarında. Daha sonra kendi atölyelerini açmış ve kendi ürünlerini tasarlamaya başlamışlar. Kliplere, dizilere kostüm vermeye kadar gidince, işler Kadıköy’de şube açmaya kadar gelmiş. Özgür Öztel, ailece çalıştıklarını belirtiyor ve ekliyor: “Birçok kostüm, annemizin elinden çıkmış bir sanat eseri. Annemiz zaten ressam. Özgür Takıl ismini de ailece bulduk. Özgürlükten geliyor. Atölyemiz şu anda Ayvalık’ta üretimine devam etmekte. Tasarımlarımız son derece özgün ve aslında zor eserler. Fakat işi sevince zor diye bir şey kalmıyor.”

HER İNSAN, DOĞRU YER VE DOĞRU ZAMANDA İÇİNDEKİ ÇOCUĞU ÇIKARIYOR…

Biz söyleşirken yaşları 35’ün üstünde iki müşteri geliyor. Bir vampir ve Azrail kostümünü zevkle deneyip, şapka ile kombinliyorlar. Keyifle onları izliyoruz. Müşteriler gittikten sonra Özlem Öztel’e soruyoruz; “İnsanların istedikleri karakterlere bürünmelerini görmek nasıl bir duygu?” Özlem Hanım, her insanın doğru yer ve doğru zamanda içindeki çocuğu çıkarabildiğini söylüyor: “Önümüzde Cadılar Bayramı (Halloween) var. Bizim aslında en yoğun olduğumuz dönem. Tabi birçok eğlence mekanı, bizi bildikleri için işbirliği yapıyor. Koca koca insanları Pamuk Prenses, samuray kostümlerinde görmek ilginç oluyor.”

Özgür Takıl

KADINLAR CADI, ERKEKLER İSE KORKU FİLMİ KARAKTERLERİNİ TERCİH EDİYOR…

Bu fantastik hayal dükkanının farklı yerlerini geziyoruz. Renk renk ilginç maskeler, sinema tarihine damga vurmuş karakterler her yerden fışkırıyor, insanın tekrar çocukluğuna dönmesi harika oluyor aslında. “Peki, kimler neleri tercih ediyor” diye meraklı bir soru yöneltiyoruz Öztel kardeşlere. Kadınlar genelde cadı kostümünü, erkekler ise bazı korku filmlerinden esinlendikleri karakterleri tercih ediyormuş. “Erkekler vampir, Drakula, Freddy, Frankenstein olmak istiyor. Kimileri ise Süpermen, Iron Man, Batman ve astronot olmak istiyor” diyor Öztel kardeşler. Kadın-erkek ilişkilerinin ironisi buradaki kostüm seçimlerinde bile geçerli diye düşünüyoruz, hafifçe gülümseyerek. Ortalama kostüm kiraları 100 TL’den başlıyor, aksesuarlar ise 30 TL civarlarından başlıyor Özgür Takıl‘da.

Söyleşimize son verirken, hafif hayranlık duyduğumuz bu dükkandan çıkmak ister gibi değiliz ama artık ayrılmamız gerekiyor. Bahariye’nin karanlık sokaklarında çocukluğumuzu düşünerek, yüzümüzde bir gülümsemeyle yeni bir habere gitmek üzere kayboluyoruz.

Bunu paylaş:
  • 148
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir