Kadıköy'de görülmesi gereken sembol yerler
 Haber Merkezi

Kadıköy’de görülmesi gereken sembol yerler

Kadıköy’de görülmesi gereken sembol yerler
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul’da Anadolu Yakası’nın en hareketli merkezlerinden Kadıköy; deniz kokan sokakları, dinamik mekanları, zaman yolculuğuna çıkaran etkileyici yapıları, birbirinden güzel kafe, restoran ve barlarıyla İstanbul yaşamının vazgeçilmezlerinden.

Kadıköy, aynı zamanda İstanbul kent belleği için de büyük önem taşıyan yapılara ev sahipliği yapıyor. Yerli ve yabancı turistlerin yanında İstanbulluların da soluklanmak için tercih ettiği bu güzel ilçede mutlaka görülmesi gereken sembol yerleri not edin.

boğa heykeli

BOĞA HEYKELİ…

Kadıköy’ün en çok tanınan yapılarından Boğa Heykeli, aynı zamanda önemli bir buluşma merkezi. Kadıköy Boğa Heykeli’nin tarihi, Fransa ile Almanya arasında kalan Alsace bölgesine dayanıyor. Tarih boyunca Almanya ve Fransa arasında el değiştiren Alsace bölgesi, 1860 yılında yapılan bir savaşta Fransa’nın Almanya’yı yenilgiye uğratmasının ardından Fransa’ya geçiyor. Bu olayın anısına Almanya’yı kızgın bir boğa olarak temsil eden bu heykel yapılıyor. 1870 yılında bu kez Almanya, Fransa’yı yenerek Alsace bölgesini ele geçirir ve Fransız heykeltraş Isidore Bonheure tarafından yapılan Boğa Heykeli, Almanya sınırlarına katılır. Almanya ve Osmanlı İmparatorluğu arasındaki dostluğun sembolü olarak Almanya Kralı II. Wilhelm, Boğa Heykeli’ni Osmanlı İmparatorluğu’na hediye eder. Kadıköy Boğa Heykeli; Yıldız Sarayı, Taksim Hilton Oteli’nin bahçesi, Gezi Parkı ve Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nin ardından şimdiki yerinde.

HAYDARPAŞA GARI…

Anadolu’dan İstanbul’a gelen trenlerin son durağı olan Haydarpaşa Garı, Kadıköy’ün olduğu kadar İstanbul’un da en önemli sembollerinden. Eski Türk filmlerinin de vazgeçilmez durağı olan Haydarpaşı Garı, Bağdat ve Hicaz demiryolu hatlarının da başlangıç noktasıydı. Hala şehrin en görkemli yapılarından biri olan Haydarpaşa Garı’nın inşaatına II. Abdülhamid zamanında başlandı. 1906-1908 yılları arasında yapılan binayı, Alman Mimarlar Otto Ritter ve Helmuth Cuno inşa etti. Haydarpaşa Garı’na adını veren ise III. Selim’in paşalarından biri olan Haydar Paşa’dır. En son 2010 yılında yangın geçiren gar, kent belleğinin önemli bir parçası.

bahariye caddesi

BAHARİYE CADDESİ…

Kadıköy’ün alışveriş merkezi olan Bahariye Caddesi, birçok markanın yan yana sıralandığı hareketli bir merkez. Özellikle gündüz saatlerinde çok kalabalık olan Bahariye Caddesi’nde, mağazaların yanı sıra oturup bir şeyler içebileceğiniz kafeler ve yemek yiyebileceğiniz restoranlar da bulunuyor.

Kadıköy'de görülmesi gereken sembol yerler

SÜREYYA OPERA BİNASI…

1924 yılında Süreyya İlmen tarafından opera, bale ve müzik gösterileri yapılması amacıyla tasarlanan Süreyya Opera Binası, uzun yıllar boyunca yalnızca sinema salonu olarak kullanıldı. Kadıköy Belediyesi tarafından iki yıl boyunca aslına uygun olarak restore edilen yapı, 2007 yılından bu yana Süreyya Operası olarak hizmet veriyor. Yıl içerisinde farklı temsil ve gösterimlerin yapıldığı Süreyya Opera Binası, mimari görünümüyle de ilçenin en hoş yapılarından.

İstanbul’un en modern ve keyifli ilçelerinden Kadıköy, yılın her dönemi cıvıl cıvıl cadde ve sokaklarıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Kentin en önemli buluşma noktalarından olan Kadıköy’ü görmek ve deneyimlemek için uygun uçak bileti seçeneklerine göz atıp, ilk adımı atmak mümkün.

Bunu paylaş:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

2 Responses to Kadıköy’de görülmesi gereken sembol yerler

 1. aracla Nisan 23, 2018 at 5:51 pm

  Opera binasını görmeyi çok istiyorum.Güzel bilgi paylaşımı için teşekkürler.

  Cevapla
 2. çiçek Ekim 11, 2018 at 12:13 pm

  Güzel bilgi paylaşımı için teşekkürler.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir