Kadıköy'de hasat zamanı
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de hasat zamanı

Kadıköy’de hasat zamanı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Okulların açılmasına kısa bir süre kaldı, birkaç gün sonra okul bahçeleri çocukların sesleriyle dolacak. Kadıköy’deki bazı okullarda ise öğrenciler, geçen bahar ektikleri meyve ve sebzelerin tadına bakacak.

Kadıköy Belediyesi’nin çocukların meyve ve bitkileri tanıması için okullarla birlikte sürdürdüğü permakültür ve topluluk bahçeciliği, meyvelerini vermeye başladı. Belediye, geçtiğimiz bahar talep eden okulara permakültür bahçe alanına uygun özellikte gübreli toprak getirmiş ve bahçe çalışmalarına destek olmuştu. Çocuklar, okul bahçelerinde oluşturulan tarım alanlarına çilek, reyhan, nane fideleri ile kayısı, kiraz, elma ve erik dikmişti. İşte o sebze ve meyvelerin hasat zamanı geldi. Yeni ders döneminde çocukları bahçede kızarmış domatesler, yeşil biberler ve boy atan erik fideleri bekliyor olacak.

Kadıköy'de hasat zamanı

DOĞAYI SEVEN, İNSANI DA SEVER…

Kadıköy Faik Reşit Unat Ortaokulu’nun bahçesi de bunlardan biri. Bahçede dut, çilek, mısır, domates, patlıcan, biber, muşmula ve onlarcası var. İstanbul’un simgesi erguvan da unutulmamış. Okul Müdürü Ali Arslan, öğrencilerin yokluğunda bahçenin bakımını ve sulamasını da yapmış. “Öğrencilerimize toprağın önemini, gıdanın kaynağının toprak olduğunu, toprağın da canlı bir yapıya sahip olduğunu; domatesin, patatesin ve diğer pek çok meyve ve sebzenin topraktan beslenerek yetiştiğini anlatıyoruz. Çocukları doğal veya doğal organik tarımla tanıştırmak, doğayı öğretmek için küçük de olsa bir bahçe yaptık. Doğayı seven, insanı da sever. Kadıköy’ün ortasında böyle bir bahçenin olması, yoldan geçenlerin de ilgisini çekiyor, hatta fotoğraf çektirenler bile oluyor” diyen Arslan, bahçe çalışmalarının yanı sıra çocuklarda hayvan sevgisinin gelişmesi amacıyla 10 tane ördek yavrusunu da bahçede büyütüp beslediklerini anlattı.

Kadıköy 50. Yıl Tahran Anadolu Lisesi

ATIK VE ÇÖPLERİN YERİNİ DOĞAL TARIM BAHÇESİ ALDI…

Kadıköy Belediyesi’nin çevre düzenlemesinden peyzajına, fide ve fidan desteğine kadar pek çok katkı sunduğu birbirinden güzel okul bahçelerinden bir diğeri de Kadıköy 50. Yıl Tahran Anadolu Lisesi’nde bulunuyor. Bahçeye çevrilen bölümün eski haliyle şimdiki hali arasında büyük fark var. Eskiden atılacak eşyalar, atık ve çöplerin bulunduğu alan, şimdi meyveden sebzeye birçok ürünün yetiştiği doğal tarım bahçesi oldu. Öğretmenler, okul müdürü, en önemlisi de öğrencilerin ilgi ve sevgisiyle bahçe yemyeşil. Kadıköy Belediyesi, bahçenin yanına bir de çardak yaptı. Okullar tatil olsa da Okul Müdürü Adem Filiz her gün bahçe ile ilgileniyor, sulama yapıyor, hasadı aksatmıyor.

ÖĞRETMEN-ÖĞRENCİ-MAHALLELİ BİRLİKTELİĞİ…

Eğitim Mahallesi’ndeki İnönü İlkokulu’nun bahçesinde de geçtiğimiz yıl Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla yapılan bir doğal tarım bahçesi var. Okul Müdür Yardımcısı Seda Karaata, öğretmenleriyle birlikte öğrencilerin bahçenin bakımını, sulamasını yaptıklarını, şimdi de ürün almaya başladıklarını anlattı. Karaata, bahçenin mahalle halkı tarafından da ilgi gördüğünü, hatta gelip bahçenin bakımı ve sulaması konusunda kendilerine yardımcı olmaya çalıştıklarını anlatarak; “Bunca yıllık çalışma yaşamımda okulda bir bahçe olacağı, binalarla dolu kentin ortasında bahçede ürün yetiştireceğimiz ve o ürünlerin son derece lezzetli olacağını hiç düşünmemiştim. Çocukların mutluluğunu görmek, bizim için en önemli olandı” şeklinde konuştu.

Kadıköy'de hasat zamanı

Kadıköy Belediyesi’nin okullara permakültür ve topluluk bahçeciliği konusunda verdiği destek, bu yıl da devam edecek. Belediye, talep eden okullara bahçenin hazırlanması, meyve ve sebze dikimi konusunda gerekli destekleri sağlayacak…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir