Kadıköy'de iklim değişikliğiyle mücadele başlıyor
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de iklim değişikliğiyle mücadele başlıyor

Kadıköy’de iklim değişikliğiyle mücadele başlıyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İklim değişikliği, çok sayıda ülkeyi etkilemeye başladı. Bazı ülkeler iklim değişikliği yüzünden kuraklık çekiyor, bazıları da sular altında kalıyor. Yüksek ya da alçak ısı dereceleri doğanın dengesini, tarımı ve denizleri etkilerken, aynı zamanda insan sağlığını da ciddi derecede tehdit ediyor. Peki, bunun bir çaresi yok mu? Elbette var.

Kadıköy Belediyesi, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin önlenmesi için harekete geçti. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı” çerçevesinde yaklaşık 50 bin Avro hibe almaya hak kazanan Kadıköy Belediyesi, çalışmalarını başlattı. Bir yıl sürecek proje kapsamında, katılımcı bir perspektif ile belediye personeli ve Kadıköylülerin aktif katılımıyla iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalar yapılacak.

AYKURT NUHOĞLU: İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE DİKKAT ÇEKMEYİ SÜRDÜRÜCEĞİZ…

Konu hakkında bilgilendirme toplantılarının ilki, geçtiğimiz günlerde Kadıköy Belediyesi Tasarım Atölyesi’nde yapıldı. Bütüncül ve Katılımcı İklim Eylemi Projesi (KİEP) Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı’na Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, başkan yardımcıları, mahalle muhtarları, iklim değişikliği alanında faaliyet yürüten kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinden yöneticiler, uzmanlar ve akademisyenler katıldı. Konuşmasında ABD’nin Paris İklim Antlaşması’ndan imzasını çekmesi, iklim değişikliğinin en önemli sonuçlarından biri olan balık türlerinin yok olması ve enerji tüketimine vurgu yapan Nuhoğlu; “Bu tür toplantıların devamını sağlayarak, iklim değişikliğine dikkat çekmeyi sürdüreceğiz. Değişikliğin olumsuz sonuçlarını önleyecek projeler üreterek, bu sorunla mücadele edeceğiz” dedi.

iklim değişikliği

PROJE HAKKINDA…

Kadıköy’de yaşayan ve/veya Kadıköy için çalışan, iklim değişikliğinden etkilenen herkesi kapsayan proje bir yıl sürecek. Katılımcı bir perspektifle yürütülecek proje paydaşları arasında belediye çalışanları, Kadıköy Kent Konseyi, sivil toplum kuruluşları, Kadıköy mahalle muhtarları, gençler ve çocuklar başta olmak üzere tüm Kadıköy sakinleri yer alıyor. Projede Kadıköy sakinleri arasında yerel sahiplenme platformları oluşturmak, 3-6 yaş grubundaki çocuklara yönelik eğitim programları geliştirmek, Kadıköy Belediyesi’nin iklim değişikliğinin negatif etkilerine karşı dirençli hale gelmesinde kapasite arttırmak gibi unsurlar yer alıyor.

EĞİTİMLER VERİLECEK, FARKINDALIK YARATILACAK…

Projede özellikle gençler ve çocuklara odaklanmak ve belediyenin iklim değişikliğiyle ilgili faaliyetlerinde paydaşlar arasında sahiplenme duygusu yaratmak amaçlanıyor. Bu kapsamda 3-6 yaş arası çocuklar için sürdürülebilir eğitim programı geliştirilerek, Kadıköy genelindeki 20 anaokulunda eğitimler verilecek. En az 4 bin çocuğa ulaşılarak, iklim değişikliği konusunda farkındalık kazanmaları sağlanacak.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir