Kadıköy'de iklim değişikliğiyle mücadele
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de iklim değişikliğiyle mücadele

Kadıköy’de iklim değişikliğiyle mücadele
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi’nin Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı” çerçevesinde başlattığı proje sürüyor. “Kadıköy Belediyesi Bütüncül ve Katılımcı İklim Eylemi” kapsamında bir yıl sürecek projede, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalar yapılıyor.

Bu çalışmaların en önemli ayağı, 3-6 yaş grubundaki çocuklara yönelik geliştirilecek eğitim programları ile sahiplenme duygusunu yaratmak. Çocuklarda iklim değişikliği konusunda farkındalık ve sahiplenme duygusu yaratmak için yapılan çalışmaların ilki ise, Kadıköy’deki anaokullarında eğitim gören 3 ile 6 yaş arası 4 bin çocuğa eğitim veren anaokulu öğretmenleriyle yapıldı.

iklim değişikliği

ÇOCUKLARLA DOĞA ARASINDA SIKI BAĞLAR KURMAK İÇİN…

Akademi Kadıköy’de gerçekleşen “Okul Bahçemde Dünya Eğitmen” eğitimine, anaokulu öğretmenlerinin ilgisi yoğun oldu. Özge Yılmaz tarafından verilen eğitimde küresel iklim değişikliği ve iklim değişiminin etkileri, atık, su, hava, tohum topu yapımı, yağmur suyu hasadı, kompost alanı oluşturma, kompost alanına neler atılır ve atılmaz gibi konular hakkında ayrıntılı bilgiler aktarıldı. Çocuklarla doğa arasında sıkı bağlar kurmak için pratik bilgiler veren, özellikle kompost yapmanın önemine değinen Yılmaz, şunları söyledi:

BİR ŞEYLERİ DEĞİŞTİREBİLİR, FARKINDALIK KAZANDIRABİLİRİZ…

“Kompost; besin ve mikrobiyolojik canlı bakımından zengin olan, ayrışmış organik maddelerdir. Kompost yapmak, şehirlerde yaşayan insanların çöpe attığı yemek artığı miktarını azaltması ve besin maddelerini toprağa geri kazandırması için oldukça basit yöntemdir. Okul bahçesinde komposttan elde ettiğimiz toprağa tohum ektik ve o tohumdan domates elde ettik. O domatesi yedik, domatesin kabuğunu tekrardan toprağa attık. Topladığımız yağmur suyu ile o toprağı suladık. Öğretmenler olarak bir şeyleri değiştirebiliriz. Çocuklara farkındalık kazandırabiliriz.”

Katılımcılara sertifika ile birlikte takvim hediye edilmesiyle son bulan eğitime katılan öğretmenler, edindikleri pratik bilgileri eğitim verdikleri okullarda hayata geçirmek için çalışmalara başlayacak…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir