Kadıköy'de kamunun zaferi!
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de kamunun zaferi!

Kadıköy’de kamunun zaferi!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’deki Meteoroloji arsasına “ayrıcalıklı imar hakkı” kullanarak dört tane gökdelen yapan Taşyapı’nın Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasında son noktayı yüksek yargı koydu. Yargıtay, Kadıköy Belediyesi’nin Taşyapı’ya tazminat ödemesi ve kamu mallarına icra konulması yönündeki kararı oybirliğiyle bozarak, davanın İdare Mahkemesi’nde görülmesi gerektiğine hükmetti.

TAZMİNAT BEDELİ BÜTÇENİN 5’TE BİRİYDİ…

Kadıköylülerin tüm itirazlarına rağmen Meteoroloji arsası olarak bilinen araziye dört adet gökdelen yapan Taşyapı, Kadıköy Belediyesi’ne “inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle” durdurarak kendisini zarara uğrattığı gerekçesiyle maddi ve manevi tazminat davası açmıştı. İstanbul Anadolu 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada, tartışmalı bilirkişi raporu ile Kadıköy Belediyesi’nin yaklaşık 102 milyon lira maddi tazminat ödemesine karar verilmişti. Bu miktar, Kadıköy Belediyesi’nin 2017 bütçesinin beşte birini oluşturuyordu. Kadıköy Belediyesi, istinaf yoluna giderek karara itiraz etti. Belediyenin ödemesi istenen tazminat, 44 milyon 159 bine düştü. Dava, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’ne taşındı.

Kadıköy Belediyesi Taşyapı

İDARE MAHKEMESİ’NDE GÖRÜLMELİ…

Yargıtay kararında Taşyapı’nın dava ettiği Kadıköy Belediyesi’nin “kamu” kurumu olduğu belirtilerek, işlem ve eylemlerinin kamusal nitelik taşıdığı vurgulandı. Tüm inşaatların yapım aşamasından iskana açılmasına kadar geçen süreçte ve devamında, belediyelerin inceleme ve denetimine tabi olduğunun altını çizdi. Belediyenin inşaatın gecikmesine ve maliyet artışında sebep olduğu iddiasının tespiti için İdare Mahkemesi’nin yetkili olduğu belirtildi. Yargıtay, 13 Mart’ta Bölge Adliye Mahkemesi’nin tazminat kararını oybirliğiyle bozdu.

AYKURT NUHOĞLU: ÜZERİMİZDEKİ BASKININ KALKMASI SEVİNDİRİCİ…

Karara ilişkin konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy halkı için sevindirici bir karar. Biz halk adına karar veriyoruz ve uygulama yapıyoruz. Müteahhitler dahil olmak üzere kentte yaşayan herkes kurallara uymak zorunda. Yasanın bize verdiği denetim ve ruhsat yetkisi gibi yetkileri doğru kullanmalıyız. Bunu bundan sonraki süreçte de yapmaya devam edeceğiz. Üstümüzdeki baskının kalkması ve kararın adaletli olması sevindirici” dedi.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir