Kadıköy'de karnaval gibi 19 Mayıs!
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de karnaval gibi 19 Mayıs!

Kadıköy’de karnaval gibi 19 Mayıs!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a çıkışının 100. yılı, Kadıköy’de büyük bir coşkuyla kutlandı. Gün boyu süren etkinliklerin doruk noktasını ise, Bağdat Caddesi’nde gerçekleşen “100. Yıl Yürüyüşü” oluşturdu. Kadıköy Life Dergisi Fotoğraf Editörü Emin Küçükserim’in objektifine yansıyan anlarda yüz binler, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle 19 Mayıs akşamı Bağdat Caddesi’nde “Her Şey Çok Güzel Olacak” mesajları ile yürüdü.

19 Mayıs

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın bu yılki adresi yine Kadıköy oldu. Gün boyu devam eden etkinlikler, saat 09:00’da Kadıköy İskele Meydanı’nda siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve okulların yer aldığı resmi törenle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

KALAMIŞ PARKI FESTİVAL ALANINA DÖNDÜ…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın merkez üssü Kalamış Atatürk Parkı oldu. Gün boyunca DJ performansı ile müziğin renklendirdiği etkinlikte, katılımcılar sportif aktivitelerle doyasıya eğlendi. Özellikle çocuklar için oyun aktiviteleri hazırlandı. Kaykay ve halk oyunları gösterilerinin yer aldığı etkinlikte; fileli bir sopa ve top ile oynanan, beyzbola benzeyen lakros sporu için de bir gösteri maçı düzenlendi.

PEDALLAR 100. YIL İÇİN DÖNDÜ…

19 Mayıs için bu yıl da her yıl olduğu gibi her yaştan yurttaş, yaklaşık 12 kilometrelik bisiklet turunda pedal çevirdi. Katılımcılar, “Her Şey Çok Güzel Olacak” mesajları ile bisiklet sürdü. Saat 11.00’de Kalamış Atatürk Parkı’ndan başlayan bisiklet turu kapsamında Bağdat Caddesi’nde duran bisikletliler, 15’er metrelik Türk bayrağı ile birlikte Atatürk posteri açarak saygı duruşunda bulundu, ardından İstiklal Marşı’nı söylediler.

BAŞKAN ODABAŞI BİSİKLET SÜRDÜ…

Bisiklete binenler arasında, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve eşi Rojvan Odabaşı da vardı. Bu yıl beşinci kez düzenlenen bisiklet turuna, 7’den 70’e tüm bisiklet sürücüleri katıldı. Düdük sesleri eşliğinde bisiklet süren bisikletliler, hayli renkli görüntüler oluşturdu. Bireysel sürücülerin dışında Kadıköy’ün bisikletli bir kent olma kimliğine katkıda bulunan Bisikletli Ulaşım Platformu, Bisikletliler Derneği, Engelsiz Pedal Derneği, Bisikletli Kadın İnisiyatifi, Perşembe Akşamı Bisikletçileri, İstanbul Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü (İSBİDOS), 29 Ekim Bisikletçileri, Sahil Bisiklet Grubu, Cyclist gibi önemli bisiklet topluluklarına çağrı yapıldı. Bisiklet turu, yaklaşık iki saatlik sürüşün ardından yine Atatürk Parkı’nda son buldu. Sürüş sonrasında katılımcılar, sürüş boyunca bisikletlerinin ardına bağladıkları Türk bayrağı desenli balonları gökyüzüne bıraktı.

MOTOSİKLETLİLERDEN 1500 KİŞİLİK KONVOY..

19 Mayıs kutlamalarına, Türkiye Motosikletliler Platformu da 1500 kişilik bir konvoy ile katıldı. Türkiye’nin pek çok bölgesinden 19 Mayıs için gelen motosikletliler grubu, sabah saatlerinde sahilyolunda toplanıp, Suadiye Oteli önünden Bağdat Caddesi‘ne çıktı. Ardından da Cadde’yi boydan boya geçerek Kızıltoprak’tan çevreyoluna bağlandılar ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü geçip, Edirnekapı Şehitliği’ne ulaşarak ülkemiz için kendilerini feda eden vatansever şehitlerimizi ziyaret ettiler.

BAĞDAT CADDESİ’NDE 100. YIL YÜRÜYÜŞÜ…

19 Mayıs etkinliklerinin doruk noktasını, Bağdat Caddesi’nde düzenlenen “100. Yıl Yürüyüşü” oluşturdu. Yüz binlerce kişi, ellerinde bayraklar ve Atatürk posterleriyle Bağdat Caddesi’nde yürüdü. Suadiye Işıklar’dan başlayacan yürüyüşe Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın yanı sıra CHP geçmiş dönem Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, Kadıköy’e önemli hizmetlerde bulunan geçmiş dönem Belediye Başkanı Selami Öztürk de yer aldı.

19 Mayıs
Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir