Kadıköy'de karnaval gibi 23 Nisan
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de karnaval gibi 23 Nisan

Kadıköy’de karnaval gibi 23 Nisan
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutladı. Özgürlük Parkı’nda gerçekleşen şenlikte konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı; “Ne olursunuz çocuk kalın. Dünün çocuklarıydık, bugünün büyükleriyiz. Ama çocuk kalalım ki dünya daha güzel olsun, Türkiye daha aydınlık olsun” dedi.

ÖZGÜRLÜK PARKI ŞENLİK ALANI OLDU…

Selamiçeşme Özgürlük Parkı, konserlerden atölyelere, pantomim sanatçılarından spor etkinliklerine kadar her yaştan çocuğun ilgisini çeken rengarenk bir programa ev sahipliği yaptı. Tahta bacaklı oyuncuların, jonglörlerin bando eşliğinde yaptığı geçit töreni ilgiyle izlendi. Çocuklar, cansız mankenler ve birbirinden ilginç kostümleri olan sahne sanatçıları ile fotoğraf çektirmek için birbirleriyle yarıştı. Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi (ÇSM) tarafından hazırlanan “Ritmin Yıldızları” konseriyle başlayan şenlikte, performans sanatçıları 4-5 metre yükseklikten ip ve çemberler ile akrobatik hareketler sundu.

ODABAŞI: O GÜN DE BUGÜN DE TEK ADAMLIĞA ‘HAYIR’ DİYORUZ!

Çocuk Sanat Merkezi’nden eğitim almış Çocuk Sanat Merkezi Pop Orkestrası, Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da Barış Manço şarkıları söyledi. Keman, viyola, çello, flüt, obua, saksafon ve vurmalılardan oluşan orkestraya, ÇSM Çoksesli Çocuk Korosu ve Estryikas d’Estambol Sefarad Çocuk Korosu da eşlik etti. Çocukların verdiği konseri dinleyen Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı; “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Bugün hem çocukların bayramı hem de ulusal egemenlik bayramı. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, TBMM’yi açarken ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ demişti. O gün tek adamla monarşiye, padişahlığa ‘hayır’ demişti. Bugün de tek adamla monarşiye, padişahlığa ‘hayır’ diyoruz” şeklinde konuştu.

“NE OLURSUNUZ ÇOCUK KALIN”

Yerel seçim çalışmaları sırasında söylediği vaatleri gerçekleştirmeye başladığını ifade eden Odabaşı; “Birinci sözüm, kreşlerimizde artık çalışma saatleri 07:30-19:30’dur. İkinci sözüm, Özgürlük Parkı’nda bir Atatürk heykeli yapılmasıydı, bunu 30 Ağustos’a yetiştireceğiz. Üçüncüsü de, bu yıl 19 Mayıs 1919’un 100. yılını Kadıköy’de, Kadıköylüye yakışır bir şekilde kutlayacağız” açıklamasında bulundu. Başkan Odabaşı, sözlerine şöyle devam etti: “Ne olursunuz çocuk kalın. Dünün çocuklarıydık, bugünün büyükleriyiz. Ama çocuk kalalım ki dünya daha güzel olsun, Türkiye daha aydınlık olsun. Çocukluğumuzu kaybetmeyelim ve bugünün çocuklarının yarının büyükleri olacağını unutmayalım.”

ÇOCUK MECLİSİ VE ÇOCUK HAKLARI ATÖLYESİ…

Özgürlük Parkı’na meclis mobilyaları ve kürsüsü yerleştirilerek, temsili olarak Çocuk Meclisi kuruldu. Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde yıl boyunca eğitim alan öğrenciler, çocuk haklarını konuşmak için mecliste söz aldı. Alanda ayrıca çocukların haklarını öğrenebilmeleri için Çocuk Hakları Bildirisi dağıtıldı. Meclis sıralarında yer alan isimlerden birisi de Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı oldu. Şenlik boyunca Odabaşı’na, eşi Rojvan Odabaşı ile çocukları Rona ve Asmin eşlik etti.

KÜÇÜK BİLİM ADAMLARI YETİŞİYOR…

Şenlik kapsamında katılımcıların kendi aerodinamik tasarımlarını yaptıkları, roket teknolojisi ile tanıştıkları Roket Bilim Atölyesi, inşa edilen ya da tasarlanan şeylerin nasıl çalıştıklarını görmek için Steam Bilim Atölyesi, bitki ve sebzelerden elektrik elde etmeyi öğreten Vejeteryan Elektrik Bilim Atölyesi, böceklerin incelenerek basit bir elektrik devresi kurularak yapılan Pil Böcek Bilim Atölyesi gibi bilime meraklı çocukların ilgisini çeken atölyeler de düzenlendi. Ayrıca, alanda yapılan arkeolojik kazı çalışması ile çocuklara arkeoloji, hiyeroglif yazı ve kilden üretim süreçleri gösterildi.

GELENEKSEL SOKAK OYUNLARI…

Atölyelerin yanı sıra eski kuşakların özlemle andığı çocuk oyunları da şenlik alanındaydı. Çocuklar seksek, yakan top-istop, çuval yarışı, dokuz taş, ip atlama, ip çekme gibi oyunları keyifle oynadı.

23 Nisan
Fenerbahçe Çocuk ve Gençlik Kulübü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Fenerbahçe Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri’nde eğlence dolu bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Şenlik kapsamında palyaçolar, oyun alanları, atölyeler, açık alan etkinlikleri, sahne şovları gibi sayısız eğlence ve sürpriz çocuklarla buluştu…
23 Nisan
BÜMED MEÇ Moda Okulu’nun 23 Nisan kutlamaları da renkli görüntülere sahne oldu. Velilerin de yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, çocuklar hayli keyifli saatler geçirdi…
23 Nisan
Kadıköy Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutladı.
Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir