Kadıköy'de korkunç manzara; Kurtarın bu çocukları!
 Haber Merkezi

Kadıköy’de korkunç manzara; Kurtarın bu çocukları!

Kadıköy’de korkunç manzara; Kurtarın bu çocukları!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Geleceğimiz göz göre göre yok oluyor! Yaşlarının 14-15 civarında olduğu görülen iki çocuk… Hal ve hareketlerinden uçucu-uyuşturucu madde kullandıkları tahmin edilen ve ardı ardına sigara yakan, çevre sakinlerine göre sokaklarda sürekli sürü halindeki köpeklerle gezen iki çocuğun içler acısı hali; “Nereye gidiyoruz, bu çocukların geleceği ne olacak, onları kurtarmak, rehabilite edip pırıl pırıl bir geleceğe bırakmak çok mu zor” sorularını akıllara getiriyor. Fotoğraf karelerimizde arka plana yansıyan, değişen şehrin silueti de “Binalar ve çevreyi önemseyip yeniliyoruz, peki çocuk ve gençlerimizi neden kurtarmıyoruz” gerçeğini hatırlatıyor.

Görüntüler Kadıköy’ün göbeği, Kuşdili Çayırı çevresinden. Önce yoldan geçenlerden para isteyen gençler, daha sonra kaldırım kenarına geçip ardı ardına sigara yakmaya, içmeye başlıyor. Bilinçlerinin tam olarak yerinde olmadığı tavırlarından net bir şekilde anlaşılan çocuklar bazen gülüyor, bazense aniden hırçınlaşıyor.

Kadıköy'de korkunç manzara

ANİDEN ARKADAŞINA VURMAYA BAŞLIYOR…

Önce, Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının sürdüğü şantiyenin reklam panolu duvarlarına tuvaletini yapan genç, ardından sigara içen arkadaşına ardı ardına defalarca yumruk atıyor. Sonrasında hiçbir şey olmamış gibi ağır adımlarla yanlarından ayırmadıkları sokak köpekleri ile kaldırımda ilerleyen çocuklar, bir süre sonra şehrin merkezine doğru gözden kayboluyor.

BİR O KADAR KORKUNÇ OLANI DA, OLAĞAN HALE GELMESİ…

Sadece Kadıköy’de değil, İstanbul’un dört bir yanında benzer manzaralar, milyonların gözleri önünde yaşanıyor. Artık hemen her köşe başında İstanbulluların sıkça görür hale geldiği görüntüler hem çok üzücü, hem de derin derin düşündürücü! Görüntülerin olağan hale gelip, insanların yollarına devam ettiği manzaraların artık “alışılagelmiş, sıradan ve olağan” olması da, geleceğimiz adına ne kadar büyük bir kaygı içerisinde olmamız gerektiğini gözler önüne seriyor.

BU YAŞLARDA BÖYLEYSE, YARIN NE OLACAK?

Yaşıtları okullara ve kurslara giderken henüz 14-15 yaşlarındaki çocukların uçucu-uyuşturucu madde etkisinde olması, ellerinden sigaraları düşürmemesi ve sokaklarda anlamsızca saatlerce gezmesi; “Bugün böyle ise ilerde büyüdüklerinde topluma yansımaları nasıl olacak” sorusunu akıllara getiriyor. Sadece çocukların değil; ailelerinin, yakınlarının ve çevresindeki bireylerin de içerisine dahil edileceği bir “toplumsal kalıcı kurtarma hareketinin” gerekliliği, her geçen gün daha da artıyor.

Kadıköy'de korkunç manzara

Kadıköy'de korkunç manzara

Kadıköy'de korkunç manzara

Kadıköy'de korkunç manzara

Kadıköy'de korkunç manzara

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir