Kadıköy'de 17. Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de 17. Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali

Kadıköy’de 17. Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Marmara Denizi’nde yaşanan çevre kirliliğine dikkat çekmek için 28 yıl önce balıkadamlar tarafından deniz dibinde bulunan atıkların toplanmasıyla başlayıp, sonrasında kirliliğe dikkat çeken fotoğraf ve videoların yer aldığı bir yarışmaya dönüşen çevre hareketi, 17 yıldır dünyanın en önemli sualtı görüntüleme uzmanlarının takip ettiği bir festivale dönüştü. 24-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında Caddebostan’da 17.’si düzenlenecek Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali’ne, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda yarışmacı katılıyor.

Yarışmacılar, dünya denizlerinde önceden çekmiş oldukları fotoğraflarını seçici kurula göndererek yarışacak. Diğer taraftan 24. Marmara Sualtı Fotoğraf ve Video Yarışması, çevre kirliliğine ve çevreye olan farkındalığı artırmak ve dikkat çekmek için sosyal sorumluluk projesi kapsamında organize edilecek. 20’den fazla yarışmacının katılacağı etkinlik, 26 Ağustos tarihinde Prens Adaları’nda gerçekleştirilecek. Festival, Türk Balıkadamlar Spor Kulübü’nün Caddebostan sahilindeki tesislerinde ve Caddebostan sahili etkinlik alanında (Migros yanı) yapılacak.

Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali

TÜRKİYE’NİN TANITIMINA DESTEK…

Festivale ilişkin konuşan Türk Balıkadamlar Spor Kulübü Başkanı Nezih Saruhanoğlu, etkinliği Marmara’da yaşanan kirliliğe dikkat çekmek, toplumu bu konuda duyarlılığa çağırmak, yer üstünde olduğu kadar su altında da büyük bir zenginliğe sahip olan Türkiye’nin tanıtımına destek vermek amacıyla düzenlediklerini söyledi. Marmara Denizi’nin 1980’den itibaren süratle kirlenmeye başladığını belirten Saruhanoğlu, şu açıklamalarda bulundu:

Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali

ASIL KİRLİLİK SUYUN ALTINDA…

“Suyun yüzeyinden hiçbir şey gözükmüyor, asıl kirlilik suyun altında. Biz ilk defa 80’li yıllarda Caddebostan Koyu’nda sualtı temizlik çalışmaları yaptık. 10 tona yakın çöp çıkardık. Bunların içerisinde buzdolabından çamaşır makinesine her şey vardı. Maalesef insanlarımız basit gördükleri için denize atıyorlar, kaybolacağını sanıyorlar. Bundan sonra ‘Her Şeye Rağmen Yaşayan Marmara Sualtı Görüntüleme’ yarışmasını düzenlemeye başladık. 90’lı yıllardan itibaren de bunu uluslararası bir festivale çevirdik. Bu sene nasip olursa 17.’sini düzenliyoruz. Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali kapsamında Marmara Denizi’nde yapılacak bir yarışma dalışı ile sualtındaki yaşam, Türkiye’nin en iyi sanatçıları tarafından görüntülenecek. Hedefimiz her kesimden insana Marmara Denizi’nin altında saklı olan, görülmeyen ve olmadığı varsayılan güzellikleri göstermek.”

Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali

REKOR DENEMELERİ YAPILACAK…

Farklı kategorilerde rekorları bulunan emekli SAT Komandosu Namık Ekin de festival kapsamında rekor denemeleri yapacağını söyledi. Şimdiye kadar farklı kategorilerde 16 dünya rekoru kırdığını ve 14 farklı spor branşında yarıştığını ifade eden Ekin; “Bu sene Amerikalı sihirbaz David Blaine’in 7 gün 7 gece akvaryumda kalma rekorunu kırmak istiyorum. Benim amacım 7 gün değil, bunu 9-10 güne çıkarmak. Bir Türk ve bir SAT Komandosu olarak ülkemizi tanıtmak, bu rekoru 10 güne çıkarmak istiyorum. Türk Balıkadamlar Spor Kulübü ile dünyada ilk defa bir şey yapacağız. Suyun altında 24 saat hiç çıkmadan, 379 ton ağırlık kaldırma rekoru var. Bunu kıracağız. Suyun altına bir fitness merkezi kuruluyor, aletler de olacak. Bunlarla 24 saat boyunca durmadan ağırlık kaldırarak rekoru kıracağız” şeklinde konuştu.

Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali

Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali

24-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında Caddebostan’da 17.’si düzenlenecek Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali’ne, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda yarışmacı katılıyor…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir