Kadıköy'de nüfus, tarihinin en düşük seviyesinde!
 Haber Merkezi

Kadıköy’de nüfus, tarihinin en düşük seviyesinde!

Kadıköy’de nüfus, tarihinin en düşük seviyesinde!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul’un kuzeye doğru genişlediği, yeni şehirlerin kurulduğu ve kentsel dönüşümün yoğunluğunu arttığı son yıllarda Kadıköy nüfusu, en düşük seviyeyi gördü. 800 binlere yaklaşan nüfusu 2008 yılında Ataşehir’in ilçe statüsüne kavuşarak ayrılması ile birlikte önce 500-600 bin bandına düşen Kadıköy’de son veriler, 400 bin sınırına kadar indi. Ancak önümüzdeki yıllarda hayli nüfus artışı tahmin edildiği için, Kadıköy İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde yoğun çalışma temposuna daha da hız verildi.

1960’lı yıllardan sonra İstanbul’un göç yükünü önemli ölçüde yüklenen Kadıköy’de nüfusun hızlı yükselişi, günümüzde ilçe yapılarının yaklaşık yüzde 90’ının riskli grupta yer aldığı tabloyu ortaya çıkardı. Bunun ardından gelen deprem riski ve günümüzün değişen koşulları, kentsel dönüşümü kaçınılmaz kıldı.

Kadıköy'de nüfus

SON 10 YILDA NÜFUS YARI YARIYA DÜŞTÜ…

Kadıköy İlçe Nüfus Müdürlüğü’nün verilerine göre yaklaşık değerlerde Kadıköy’ün nüfusu, taşınmalar ve yeni dairelerine gelenler nedeniyle değişkenlik göstermesi sebebiyle 2017 yılı başlarında 400-420 bin bandında seyrediyor. Ataşehir’in Kadıköy’den ayrılmadığı 10 yıl önce 800 binlere dayanan adresli nüfus kaydının yarı yarıya düştüğü görülüyor.

Kadıköy Nüfus Müdürü Nebahat Özdemir

Kadıköy İlçe Nüfus Müdürü Nebahat Özdemir….

DAHA YOĞUN GÜNLER KAPIDA…

Nüfus düşüşünün aksine merkezi konumu nedeniyle yoğunluğun olağan hal aldığı Kadıköy İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde günde 2 bine yakın işlem yapılıyor. “Misafir nüfus” olarak adlandırılan çoğu işlem, Kadıköy’de geçici günlük 3 milyon ziyaretçi nüfusunun da bir yansıması olarak görülüyor. Kadıköy’de gezmeye, eğlenmeye, resmi işlemlerinin takibine ya da çalıştığı işyerine gelen kesimlerden oluşan 3 milyon geçici nüfus, Kadıköy’ün coğrafi konumunun da sonucu olarak değerlendiriliyor. Günümüzde 2-3 katlı yapıların yıkılıp yerine 9-10 katlı binaların yapıldığı, beraberinde Fikirtepe gibi dönüşüm alanlarındaki dev projeler düşünüldüğünde, Kadıköy nüfusunun önümüzdeki 5 yıl içerisinde 800 binin üzerine çıkabileceği açıklanmıştı. Kadıköy’de uzun yıllar görev alan tecrübeli yönetici İlçe Nüfus Müdürü Nebahat Özdemir ve ekibi için, geçiş döneminde bir hayli tempolu ve zor günler kapıyı çaldı.

Kadıköy Nüfus Müdürlüğü

KADIKÖY İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ’NDE ENGELLİ PLANLAMASI…

Kadıköylülere 60 yıldır hizmet veren günümüzün İlçe Nüfus Müdürlüğü binasının depreme karşı dayanıklılığının kesinleşmesinin ardından, engelli vatandaşlara yönelik binanın kullanımının kolaylaştırılması için yürütülen çalışmalar tamamlandı. Böylece engelli vatandaşlar hiçbir zorlukla karşılaşmadan binaya girip çıkabiliyor, işlemlerini rahatlıkla yaptırabiliyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir