Kadıköy'de özel bir lezzet durağı: Haçapuri
 Reha Kadak

Kadıköy’de özel bir lezzet durağı: Haçapuri

Kadıköy’de özel bir lezzet durağı: Haçapuri
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Karadeniz dendiğinde akla üç önemli unsur gelir: Çay, hamsi ve pide. Bunlar içinde özellikle “pide”, “Karadeniz pidesi” olarak anılır ki, damağına düşkünler için oldukça ayrı bir yeri vardır. Karadeniz’in her şehrinde bir başka yapılır pide, hepsi de birbirinden güzeldir.

İstanbul, göç olan büyük bir şehir olması nedeniyle içerisinde ülke mutfağının önemli lezzetlerini iyisiyle kötüsüyle barındırır. Pide de bunlardan nasibini alır. Bir yemeğin kendi şehrinde, kendi bölgesinde yenmesi esastır; fakat İstanbul’da öyle işletmeler vardır ki, o şehrin geleneksel lezzetini layıkıyla yapar.

GELENEKSEL KARADENİZ PİDESİ: HAÇAPURİ

Haçapuri, Gürcü mutfağında peynir ve hamurdan yapılan bir hamur işi yemeği, bizim mutfağımızdaki pideyi andırıyor. Ancak Kadıköy’de açılan Haçapuri, geleneksel Karadeniz pidesinin yapıldığı İstanbul’daki şu an en iyi pideci. 2016 yılında açılan Haçapuri, Kadıköy Belediyesi’nin Hasanpaşa’ya bakan Fahrettin Kerim Gökay Caddesi üzerinde, modern dış ve iç mimarisiyle dikkat çekiyor.

Haçapuri

20 YILIK TECRÜBE KADIKÖY’E TAŞINDI…

Haçapuri, Karadeniz’in pidesinin İstanbul’daki önemli bir eski mekanın 20 yıllık çalışanlarının kadrosuna sahip. Bundan dolayı da her biri tek tek alanlarında önemli birikime sahip. İşletmenin başında yer alan Osman Güleç; “Her birimiz Karadeniz pidesi konusunda önemli bir birikime sahibimiz. İstanbul’un Karadeniz pidesi olarak önemli bir yere sahip eski bir mekanının çalışanlarıyız. Mekanımız kapandıktan sonra biz de bu kadroyu bozmak istemedik. Semt olarak da Kadıköy’de olmaya karar verdik” dedi.

Lezzeti, ustalarının maharetli elleri, çalışanların güleryüzüyle Kadıköy’den İstanbul’a yayılan özel bir mekan Haçapuri ile ilgili ayrıntıları, Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısında okuyabilirsiniz…

Bunu paylaş:
  • 63
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir