Kadıköy'de sanata engel yok!
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de sanata engel yok!

Kadıköy’de sanata engel yok!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi’nin Acıbadem’de bulunan bir asırlık tarihi köşkü aslına uygun restore ederek faaliyete açtığı Gençlik Sanat Merkezi, sanatla ilgilenen birçok gence ev sahipliği yapıyor. Bu gençlerden biri de, Çorum’un Mecitözü ilçesinden lise sınavını kazanarak Kadıköy Anadolu Lisesi’ne yerleşen görme engelli Hüseyin Cem Cengiz.

6 aylıkken ortaya çıkan bir hastalık sonucunda görme yetisini kaybeden, buna rağmen sanatın her dalıyla ilgilenen Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencisi, hem gitar çalıyor hem de beste yapıyor. Gençlik Sanat Merkezi’nde geçtiğimiz yıl eğitimlere başlayan Hüseyin Cem Cengiz, merkezde verilen eğitimden oldukça memnun. Kendisiyle birebir ilgilenildiğini söyleyen Cengiz, Gençlik Sanat Merkezi macerasını şöyle anlatıyor: “Gitar çalıyordum fakat kendimi geliştirmek istiyordum bu konuda. İletişime geçtim. Buranın yetkilileri de çok ilgilendiler, saygıyla yaklaşıp ellerinden geleni yaptılar benim için. Birebir dersler aldım ve kendimi çok geliştirdim. Gençlik Sanat Merkezi efsane bir yer. Sadece gitar değil, piyanosundan kemanına kadar her şey var burada.”

Kadıköy'de sanata engel yok!

KADIKÖY BELEDİYESİ GENÇLİK SANAT MERKEZİ…

Acıbadem Nazifbey Sokak’taki 110 yıllık tarihe sahip bina, Kadıköy Belediyesi tarafından restore edilerek Gençlik Sanat Merkezi olarak hizmet vermeye başladı. 14 yaş üstü gençlere müzik ve drama eğitimi verilen dört katlı ve ahşap yapısı korunarak yenilenen merkezde 6 derslik, 3 etüt odası, 90 izleyici kapasiteli performans salonu, sergi salonu, konferans alanları, kitaplık, müzik ve film arşivi bulunuyor.

Kadıköy'de sanata engel yok!

DOLU DOLU GEÇEN BİR YIL…

Bir yılını dolduran Gençlik Sanat Merkezi’nde keman, piyano, bağlama, gitar, vurmalı çalgılar, Klasik Türk Müziği, koro çalışmaları, yan flüt gibi müzik derslerinin yanı sıra yaratıcı drama dersleri de yapıldı. Merkezden ilk yılında tam 800 kişi faydalandı. Gençlik Sanat Merkezi, eğitimler dışında konserler ve sergiler, söyleşi, akademik seminer, workshop ve atölye çalışmasına da ev sahipliği yaptı. Mert Fırat, Can Gürzap, Murat Meriç, Güç Başar Gülle ve Asena Akan gibi isimler, merkezde katılımcılarla buluştu.

Kadıköy'de sanata engel yok!

YENİ DERSLER AÇILIYOR…

Geçtiğimiz dönem 800 gence eğitim veren merkeze, bu yıl bin 200 kişi başvurdu. İlk yılında müzik ve yaratıcı drama ana branşlarında eğitim veren kuruma dans branşı da eklenirken, müzik branşının içindeki dersler de arttırıldı. Yeni dönemde müzik branşı derslerine ney, viyolensel, klasik kemençe ve akordeon dahil olurken; dans branşında Latin Amerika dansları, salon dansları ve Ege dansları eğitimi verilecek.

Gençlik Sanat Merkezi

ENGELLİLER SANAT YAPACAK, MAHALLE KOROSU KURULACAK…

Gençlik Sanat Merkezi, yeni dönemde özel bir projeyi hayata geçirerek, Kadıköy Belediyesi Engelli Merkezi işbirliğiyle engelli bireylere yaratıcı drama ve vurmalı çalgılar dersi verecek. Bu yıl hayata geçirilecek yeni projeyle sadece gençler değil, orta yaş üzeri Kadıköylüler de sanatla buluşturulacak. Gençlik Sanat Merkezi’nde bir süre önce mahalleli buluşmaları düzenlenmeye başladı. Bunun sebebiyse, kurulması planlanan Mahalle Korosu. Tanışma etkinliklerindeki taleplere göre şekillenecek olan proje, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir