Kadıköy’de ‘Su Karnavalı’
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de ‘Su Karnavalı’

Kadıköy’de ‘Su Karnavalı’
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Barlar Sokağı’nda bulunan 6:45 gram’da, Hidro Elektrik Santralleri’nin doğaya verdiği zararları protesto etmek amacıyla “Su Karnavalı” düzenlendi ve etkinlikte altı müzik grubu sahne aldı. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği karnavalda, fotoğraf sanatçısı Tuğçe Şenoğul’un “3 Koridor 1 Bahçe” sergisi de sanatseverlerle buluştu.

Alakır Nehri Kardeşliği organize etti…
 
Alakır Nehri Kardeşliği’nin organize ettiği gece hakkında konuştuğumuz Şenoğul, Hidro Elektrik Santralleri’nin doğaya verdiği zarar karşısında bir farkındalık yaratabilmek, bir karşı duruşun olduğunu göstermek için biraraya geldiklerini belirtti. İnsanların, Türkiye’nin dört bir yanında doğaya verilen zararlarla ilgili çalıştıklarını kaydeden Şenoğul, Antalya Finike Ovası’ndan denize dökülen 60 kilometre uzunluğundaki Alakır Nehri’nin başıboş kaldığını, bu nedenle konuya eğildiklerini söyledi ve konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:
 
“Hidro Elektrik Santralleri aslında çok faydalı projeler olabilirdi. Ama daha fazla elektrik üretebilmek için nehirlerde kurulması gerekenden ve ihtiyaçtan çok daha fazla Hidro Elektrik Santrali kuruluyor. Örneğin, Alakır Nehri’nde basamak basamak sekiz santral kuruluyor. Proje tamamlandığında su sırasıyla hepsinden geçerek, doğruca denize kavuşacak. Vadiye de ancak yaşamasına yetecek kadar su bırakılacak. Sonuçta vadinin doğal güzelliği bozulacak ve çevre köyler nehir suyundan faydalanamayacak. Bu tartışılması gereken bir nokta…
 
Bunun dışında Hidro Elektrik Santrali kurulurken kırk ağaca zarar verileceği söylenirken, inşaat zamanı rakam on bini buluyor. Bu ürkütücü bir rakam… Bizler İstanbul’da ağaçsızlığın ne demek olduğunu çok iyi biliyoruz. Bir parça yeşillik gördüğümüzde ona sarılmak istiyoruz. O yüzden herhangi bir yerde ağaçların başına gelen kötü bir olayı bizim başmıza gelmiş gibi düşünüyoruz.”
 
 
 
 
 
 
Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir